in

Tüm dünya onları tartışıyor… Peki Çin’in yaşlı nüfus politikası ne – Odatv

tum-dunya-onlari-tartisiyor…-peki-cin’in-yasli-nufus-politikasi-ne-–-odatv


 

Koronavirüs salgını bütün dünyada etkili olmaya devam ederken, bu virüsten en çok etkilenenler de yaşlı insanlar oluyor. Koronavirüs salgını sonrası birçok ülke yaşlı insanlara yönelik sosyal politikalarını tekrardan gözden geçirmeye başladı.

Peki, salgının ilk gördüğü yer olan Çin’de nasıl bir yaşlı nüfus politikası izleniyor? Bu soruya uzun yıllar Çin’de yaşayan Kaynak Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Tunca Arslan cevap verdi.

TEK ÇOCUKLU AİLELERDEKİ YAŞLILARA…

Arslan, Modern İpek Yolu dergisinin son sayısında Çin’deki yaşlı nüfusa ilişkin şu bilgileri aktardı: “Çin Ulusal Yaşlılık Çalışma Komisyonu’nun geçen yılki verilerine göre yaşlı nüfusun toplam nüfusa oranı yüzde 17,3 seviyesinde. Yani Çin’de yaklaşık 241 milyon civarında yaşlı insan bulunuyor. Komisyonun öngörüleri, 2050’de bu oranın yüzde 35’e, yaşlı nüfusun da 487 milyona yükseleceği yönünde.”

Çin Halk Cumhuriyeti’nin yaşlı insanları bir yük olarak görmediğinin altını çizen Tunca Arslan, “Bu doğrultuda son 10 yılda atılan adımların başında, yaşlılara yönelik sosyal güvenlik sistemine ve yoksul yaşlılara yönelik yardımlara ilişkin bütçe payının artırılması, yaşlılık sigortası sisteminin geliştirilerek kapsadığı alanın genişletilmesi geliyor. Bunun yanında tek çocuklu ailelerdeki yaşlılara yardım sistemi de ayrıca devreye sokulmuş durumda” ifadelerini kullandı.

Odatv.com
505 Bu habere tepkiniz:

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

bakan-koca’dan-bahceli’ye-tesekkur-–-demiroren-haber-ajansi

Bakan Koca’dan Bahçeli’ye teşekkür – Demirören Haber Ajansı

saglik-bakani-koca’dan-‘riski-gorun’-paylasimi-–-politika-–-demiroren-haber-ajansi

Sağlık Bakanı Koca’dan ‘riski görün’ paylaşımı – Politika – Demirören Haber Ajansı