in

PUBG Google ile el sıkıştı – Bilim Teknoloji Haberleri – CNN Türk

pubg-google-ile-el-sikisti-–-bilim-teknoloji-haberleri-–-cnn-turk

Oyun dünyasına geçtiğimiz yıl giriş yapan Google, Stream tabanlı servisi Google Stadia’yı duyurmuştu. Şimdilik belli başlı ülkelerde kullanıma sunulan bu servis sayesinde oyuncular oyun satın almadan yüksek çözünürlük ve yüksek ayarlarda AAA yapımları internet üzerinden oynayabiliyordu. Bu süreçte bir çok stüdyo Google ile el sıkışmıştı. Bugün ise PUBG ile Google’ın anlaşma yaptığı açıklandı.

Google Stadia Pro sahiplerine bu anlaşma sayesinde PlayerUnknown’s Battlegrounds ücretsiz olarak sunulacak. Eğer Stadia’nın ücretsiz sürümünü kullanıyorsanız oyuna sahip olmak için 29.99 dolar ücret ödemeniz gerekecek.

Geleceğin oyun sistemi olarak gösterilen Stream tabanlı servisler yüksek ping ve input lag sorunlarını hala çözemedi. Zamanında OnLive gibi servisler de bu alanda boy göstermiş ama başarısız olmuştu.

6-7 yıla anca kendine gelecek olan Stream tabanlı oyun hizmetlerinin asla ama asla donanımın yerini alamayacağını söyleyebiliriz. Tabii bundan 10 yıl sonra internet alanında büyük bir atılım yaşanmaz ise donanım her zaman kazanan taraf olacaktır.

Yine de yüksek hızda internete sahip olan kişiler için bu tip servisler oldukça cazip görünüyor. Üyelik için aylık ücret ödedikten sonra onlarca oyuna istediğin yerden ve özellikle de istediğin cihazdan ulaşmak büyük bir avantaj.

PlayerUnknown’s Battlegrounds‘ın hala input lag sorunu yaşayan Stadia‘da nasıl çalışacağını çok merak ediyoruz. Umarız Google, Stadia’dan oyunu oynayanlar ile PC’den oynayanları eşleştirme gibi bir hataya düşmez.

Bildiğiniz gibi PC oyuncuları bu tip rekabetçi oyunlarda gecikme olmaması için ethernet kullanıyor. Stadia’da ise gecikmenin çok yüksek olduğu ortada. Böyle bir eşleştirme olursa Stadia kullanıcıları için PlayerUnknown’s Battlegrounds bir çile haline gelebilir.

Google’ın sunucularını Türkiye‘ye taşıdığı için önümüzdeki yıl Türkiye’ye de kullanıma sunulmasını beklediğimiz Stadia, bakalım hızlı bir şekilde gelişme sürecini tamamlayıp tamamen akıcı ve gecikmesiz bir oyun deneyimi sunacak mı?


Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

teknoloji-ve-inovasyon-ev-hayatini-kolaylastiriyor-–-hurriyet

Teknoloji ve inovasyon ev hayatını kolaylaştırıyor – Hürriyet

corona-virus-teknoloji-sirketlerini-nasil-etkiledi?-–-vatan

Corona virüs teknoloji şirketlerini nasıl etkiledi? – Vatan