in

Milli Teknoloji Hamlesi Nedir, Ne Değildir? Bütün Detaylar! – BT Günlüğü

milli-teknoloji-hamlesi-nedir,-ne-degildir?-butun-detaylar!-–-bt-gunlugu

Milli teknoloji hamlesi uzun süredir en çok tartışılan konular içerisinde yer alıyor. Devletin neredeyse bütün kademeleri bu proje hakkında düzenli açıklamalar yapıyor. Projenin gündeme gelmesine neden olan asıl konu ise sosyal medyada çok konuşulması.

Her ülkenin kendine özel milli projeleri bulunuyor. Bunlar sayesinde kalkınma ve ekonomik refahın geleceği düşünüyor. Genel olarak bu doğru olsa bile, yine de her ülkede büyük tartışmalara yol açıyor. Bu tür konular siyasetten çok fazla ayrılmadığı için yorum yapmak zorlaşıyor. Peki tüm bu detayları geride bırakırsak, nedir bu milli teknoloji projesi? İşte bu alanda merak edilen bütün detaylar.

Milli teknoloji hamlesi yazılım ve donanım üzerine yoğunlaşacak

Tüm ülkelerin farklı milli teknoloji projeleri yer alıyor. Örneğin Çin Halk Cumhuriyeti 30 yıl önce bu tür projeleri hazırlarken ucuz iş gücü ve ticari atak gibi detaylara önem veriyordu. Halkın ucuz işgücü üretmesini sağlayarak dünya genelindeki aktif şirketleri kendisine çekmeye çalıştı. Milli teknoloji hamlesi kapsamında başarılı olan bu proje Çin’e büyük bir destek verdi. Türkiye’de de bu projenin daha çok yazılım ve donanım odaklı olması amaçlanıyor.

Milli teknoloji hamlesi

Geçtiğimiz günlerde 1 milyon yazılımcı projesi duyurulmuştu. Proje kapsamında 20’den fazla alanda eğitim açılması hedefleniyordu. Proje için bir web sitesi bile kuruldu ve başvurular alındı. Yoğun bir talebin olduğu proje ile birlikte yazılım alanında ileri seviye bir ülke amaçlandı. Ondan daha önce yerli elektrikli otomobil yine milli teknoloji hamlesi içerisinde değerlendirilebilecek boyuttaydı. Son olarak Türkiye kendi solunum cihazını üretti ve satışa sundu. Bu satış sonunda 2 milyon dolardan fazla gelir elde edildi.

Elon Musk Çocuğunun Adını Neden X Æ A-12 Koyduğu Netliğe Kavuştu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Savunma sanayii başta olmak üzere milli güvenliğimizi yakından ilgilendiren stratejik alanlarda öncü atılımlar yapan, baştan sona milli bir duruşla devletimize hizmet eden kişi ve kurumların sistematik bir şekilde yalan ve iftiralarla yıpratılmaya çalışılması kabul edilemez. Devletimiz, milletimizin geleceği için milli teknolojimizde çığır açacak fedakar, cesaretli, yenilikçi ve inançlı nice vatan evladının yetişmesi için tüm imkanlarıyla çalışmaya devam edecektir. Güçlü ve bağımsız Türkiye, hem bölgesel hem küresel barış ve istikrarın teminatıdır.” ifadeleriyle milli teknoloji hamlesi ile ilgili netlik kazandırmış oldu. Proje kapsamında yerli yazılımlar, teknik cihazlar ve savunma sanayi araçları üretilecek. Siz bu proje hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.


Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

turk-oyunu-recontact-london,-android-ve-ios-icin-yayinlandi-–-posta

Türk Oyunu Recontact London, Android ve iOS için yayınlandı – Posta

dunya-ucunculugu-fedakarlikla-geldi-–-aydinlik-gazetesi

Dünya üçüncülüğü fedakarlıkla geldi – Aydınlık Gazetesi