in

İsveç’te festival kalabalığına ‘gübreli’ önlem – CNN Türk

isvec’te-festival-kalabaligina-‘gubreli’-onlem-–-cnn-turk

İsveç’in Lund kentinde, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı alınan önlemler çerçevesinde halkın, geleneksel festivalde bir araya gelmesini engellemek amacıyla kent merkezindeki parka bir ton tavuk gübresi döküldüğü bildirildi.

İsveç'te festival kalabalığına 'gübreli' önlem

Independent’ın haberine göre, İsveç‘teki en büyük üniversitelerden birine ev sahipliği yapan Lund‘da binlerce kişi, 30 Nisan’da orta ve kuzey Avrupa genelinde yaygın olarak kutlanan Walpurgis Gecesi dolayısıyla genellikle büyük kalabalıklar halinde piknikler düzenliyor ve şenlik ateşleri yakıyor.

İsveç'te festival kalabalığına 'gübreli' önlem

Lund‘da yerel makamlar, halkın festival için toplanmasına engel olarak kenti salgına karşı korumak için parka 1 ton tavuk gübresi dökme kararı aldı.

İsveç'te festival kalabalığına 'gübreli' önlem

Kent Belediye Meclisi Çevre Komitesi Başkanı Gustav Lundblad, “Sydsvenskan” gazetesine karara ilişkin yaptığı açıklamada, “Lund, yeni tip koronavirüsün, nisan ayının son gecesinde yayılması için bir merkez üssü olabilirdi, bence bu iyi bir girişimdi” dedi.

İsveç'te festival kalabalığına 'gübreli' önlem

Bu sayede çimenlerin gübrelendiğini ancak asıl hedefin virüsün yayılma ihtimaline karşı halkı parktan uzak tutmak olduğunu vurgulayan Lundblad, “Çimleri gübrelemek için fırsatımız oldu ve aynı zamanda, kötü kokacağı için parkta oturmak ve alkol almak çok hoş olmayabilir. Ben bir gübre uzmanı değilim ama anladığım kadarıyla parkın biraz dışında da koku olabileceği açık. Neticede bunlar tavuk pisliği” diye konuştu. Ülke genelinde de vatandaşlardan, kökleri pagan döneme ait olan baharın gelişinin kutlandığı Walpurgis Gecesi için toplanmaması istendi.

İsveç'te festival kalabalığına 'gübreli' önlem

Birçok ülkede ilk Covid-19 vakası görüldükten sonra yasaklar, önlemler ve kısıtlamalar tek tek hayata geçirilirken, İsveç hükümeti vatandaşlara birtakım tavsiyelerde bulunarak uymalarını istedi. Bu tavsiyeler, zorunlu olmadıkça ülke dışına çıkmama, evde kalma, hijyen kurallarına uyma, fiziksel mesafeye dikkat etme ve 70 yaş üstü akrabaları ziyaret etmeme gibi genel geçer kuralları içeriyor. 

İsveç'te festival kalabalığına 'gübreli' önlem

Covid-19‘la mücadelede Avrupa ülkeleri sert önlemler alırken, İsveç‘in hafif önlemlerle virüse karşı mücadele etmesine ilişkin eleştirilere yanıt veren İsveç Dışişleri Bakanı Linde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “İsveç hükümeti, Covid-19’a yönelik çok sert önlemler aldı. Hükümet, bu önlemleri yasaklayarak değil de halkın önlemleri uymasını isteyerek aldı. Buna örnek verecek olursak, Paskalya Bayramı’nda kimsenin başka bir yere gitmemesini, evde kalmasını önerdik. Buna halkın yüzde 96’sı uydu. Bundan dolayı hükümet yasaklama değil de önerilerle hareket ediyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

dunya-ekonomik-krize-suruklenirken-onlar-daha-da-zenginlesti:-dunyanin-en-zenginlerinin-serveti-koronaviruse-ragmen-76-milyar-dolar-atti-–-yeni-safak

Dünya ekonomik krize sürüklenirken onlar daha da zenginleşti: Dünyanın en zenginlerinin serveti koronavirüse rağmen 76 milyar dolar attı – Yeni Şafak

koronaviruste-son-durum:-tacikistan’da-ilk-vaka!-toplu-halde-hastaneye-kaldirildilar-–-haber7

Koronavirüste son durum: Tacikistan’da ilk vaka! Toplu halde hastaneye kaldırıldılar – Haber7