in

”Erdoğan erken seçim istiyor. Türkiye kazanır, AK Parti kaybeder” – Haber3.com

”erdogan-erken-secim-istiyor-turkiye-kazanir,-ak-parti-kaybeder”-–-haber3.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ulusa Sesleniş” konuşmalarında muhalefet partilerini hedef alan sözleri, muhalefet partileri tarafından “erken seçim hazırlığı” olarak yorumlandı.

Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek’in haberine göre CHP, HDP ve İYİ Parti temsilcileri, Erdoğan’ın bu tavrının erken seçime hazırlık olduğunu, sonucunda kazananın ise Türkiye olacağını ifade etti. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, BirGün’e yaptığı değerlendirmede, “Biz, Erdoğan’ın aklında erken seçim gibi bir plan olduğunu biliyoruz ve bir süredir, ‘Yarın seçim olacakmış gibi’ çalışıyoruz” dedi.

“Erdoğan’ın içerisinde bulunduğu ruh halinin sağlıklı olmadığını” söyleyen Altay, “Erdoğan, azmiyle yükseldi hırsıyla batıyor. Unutulmasın ki batanlar, kendileri açısından çılgın kararlar alabilirler. Korona belasından kurutulduktan sonra erken seçim olursa sonucu ‘Türkiye’nin Erdoğan’dan kurtuluşu’ şeklinde olur. Arkasına Cumhurbaşkanlığı forsunu alıp Türkiye’nin en çok oy alan ikinci partisinin genel başkanına laf söylemek, Erdoğan’ın gücünü kaybettiğini ve kontrolsüz hareket ettiğini gösteriyor. İtibarını yitirdi. Korona belasını bertaraf ettikten sonra Türkiye’de bir erken seçim yapılması demek Türkiye’nin kurtuluşu demektir” dedi.

“AK PARTİ’NİN ZARARINA OLACAK”

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul da iktidarın tutumunun erken seçimin sinyallerini verdiğini söyledi. Toğrul, Türkiye’de parlamenter demokrasinin yok olduğunu, çoğunlukçu bir sistemin inşa edildiğini ve bu sistemde AK Parti ile MHP’nin istediği vakit erken seçime gidebileceğini söyledi. HDP’li Toğrul, “AK Parti hep algıyı yönetmeye çalışıyor. Yönetebilirlerse bir erken seçime gideceklerdir. Ben, bu dönemde özellikle ezilenlerin, yoksulların, daha da kötü bir sürece girdiklerini gördüm. Ne yaparlarsa yapsınlar AK Parti’nin tılsımı bozuldu. Kutuplaştırıcı söylem taktikleri artık tutmayacaktır. Bu gibi salvolarla tekrar tabanlarını konsolide ederek erken seçime girme hedefleri olabilir ama bu onların zararına olacaktır” diye konuştu.

“HALK KÖTÜLÜKLERİ UNUTMAYACAK”

İYİ Parti Milletvekili Feridun Bahşi ise “Halk, kendini kötü bir sürece sürükleyen iktidarın bu yönetimini erken seçim süreci ortaya çıktığında unutmayacaktır” dedi. Koronavirüs salgınının sona ermesinin ardından siyasi hayatın yeniden şekilleneceğini, erken seçimin de bu süreçte kuvvetli bir ihtimal olacağını bildiren Bahşi, “Halk, bu günlerde yaşandığını unutmaz. Tüm dünyada devletler halkından IBAN isterken Türkiye’de halka IBAN verdiler. Bunu unutmayacaklar. 20 yıldır AK Parti’li belediyeler her türlü yardımı yaparken bugün Millet İttifakı’nın belediyelerinin yardımlarının engellenmesini unutmayacak. Önümüzdeki dönem yeniden yapılanma sürecinde halk, tek adam diktasına prim vermeyecektir. Zor zamanlarda kimin yanında olduğunu unutmadan karar alacaktır. Bu da AK Parti’nin aleyhine olacaktır” dedi.

“HER KURUŞ DOĞRU YERE GİTTİ!”

AK Parti MYK toplantısı öncesinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkenin ve milletin refahı, huzuru, güvenliği, istikbali için harcanan her kuruş doğru yere gitmiştir” dedi. “Hep birlikte sabrettik ve neticeye doğru yaklaşıyoruz. Tedbirleri tavizsiz uygulamamız gerekiyor. Salgın tedbirlerini aşamalı olarak kaldırdıkça üretim çarkları yeniden dönmeye başlayacaktır. Önümüzdeki dönemde en büyük gücümüz olan milletimizin gönlündeki mümtaz yerimizi daha güçlendirmenin gayreti içinde olacağız. Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında bugüne kadar açıkladığımız desteklerin tutarı 200 milyar lirayı buluyor. Bu, Türkiye’de doğrudan reel sektöre ve en alt gelir grubuna verilmiş en büyük destek rakamıdır.”

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

covid-19’a-karsi-imf’nin-ekonomik-politika-onerileri-–-dunya-gazetesi

COVID-19’a karşı IMF’nin ekonomik politika önerileri – Dünya Gazetesi

cumhur-ittifaki’nda-abdullah-ocalan-gerilimi!-–-haber3.com

Cumhur İttifakı’nda Abdullah Öcalan gerilimi! – Haber3.com