in

Virüs yerli markalara fırsat oldu – CNN Türk

virus-yerli-markalara-firsat-oldu-–-cnn-turk

Başkent Üniversitesi’nin koronavirüs salgınının yerli markalar için fırsat oluşturup oluşturmayacağını araştırdı. Türkiye‘de kadınların yüzde 62,9’unun, erkeklerin ise yüzde 44,7’si salgın sonrasında yerli marka almanın kendilerini mutlu edeceği görüşünde. Verilere göre, KoViD-19 salgınının yerli markalara birtakım fırsatlar sağladı.

ARAŞTIRMA İÇİN BİN 72 KİŞİ İLE ANKET YAPILDI

Erkeklerin yüzde 41,3’ü, kadınların yüzde 56,4’ü küresel salgın bittikten sonra, salgın sırasında denediği yerli markaları kullanmaya devam edeceğini dile getirdi.

Ankete katılan erkeklerin yüzde 50,2’si, kadınların ise yüzde 45,8’i Türklerin yabancı marka satın alabileceğini söyledi. Yabancı marka satın alınmaması gerektiğini düşünenlerin oranı kadınlarda yüzde 22,6, erkeklerde yüzde 21,7 olarak hesaplandı.

Yabancı markaların satın alınmasını “Türk insanını işsiz bırakacağı” gerekçesiyle doğru bulmayanların oranı erkeklerde yüzde 54,4, kadınlarda yüzde 45 oldu. Kadınların yüzde 37,6’sı, erkeklerin de yüzde 32,7’si sorumlu vatandaşların her zaman yerli marka satın alması gerektiğini dile getirdi.

Ankete katılan erkeklerin yüzde 38,8’i, kadınların yüzde 33,2’si yerli markaları tercih etmediğini belirtti. Bu markaları tercih edenlerin oranı erkekler ve kadınlar için yüzde 28,1 olarak tespit edildi. Yabancı ve yerli marka aynı kalitede olsa bile yerli markaya fazla ödemeyi kabul edeceğini söyleyenlerin oranı erkeklerde yüzde 34, kadınlarda yüzde 31,9 oldu.

Markette istediği yerli marka yoksa başka bir markete gideceğini berlitenler arasında ise kadınlar ön sıralarda yeraldı.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

chp’li-erdogdu’dan-ekonomide-corona-sonrasi-icin-uyari-–-sozcu

CHP’li Erdoğdu’dan ekonomide corona sonrası için uyarı – Sözcü

16-nis-2020,-persembe-koronavirus-sosyal-devleti-zorunlu-hale-getirdi-–-yeni-safak

16 Nis 2020, Perşembe Koronavirüs sosyal devleti zorunlu hale getirdi – Yeni Şafak