in

Ukrayna Merkez Bankası politika faizini % 10’dan % 8’e düşürdü – ukrhaber.com

ukrayna-merkez-bankasi-politika-faizini-%-10’dan-%-8’e-dusurdu-–-ukrhaber.com

Ukrayna Merkez Bankası yaptığı açıklamada, Merkez Bankası’nın 24 Nisan’dan itibaren politika faiz oranını yıllık % 10’dan % 8’e düşürmeye karar verdiğini belirtti.

Merkez bankası tarafından yapılan açıklamada “Özellikle, Merkez Bankası bankaların likiditesini korumak ve bankalara borçlular için alternatifler getirme araçlarını genişletmek için alınan diğer önlemlerle birlikte, ekonominin bu zor zamanlarında halkı ve işletmeleri korumak ve karantina sonrasında ekonomik faaliyetlerini hızlı bir şekilde geri kazanmaları için gerekli teşvik sağlanacaktır. ” diyerek not edildi.

Merkez Bankası 2020 sonunda politika faiz oranı tahminini % 7’de tuttu.

Merkez Bankası karantina önlemleri ve işletme faaliyetlerinin zayıflaması nedeniyle tüketici talebindeki azalmanın enflasyon üzerinde beklenenden daha fazla baskı yapması ihtimaline karşı bu yıl para politikasında daha fazla gevşeme olasılığını dışlamadığını söylerek “Bu noktaya doğru hızlı gelişi değerlendiren Ulusal Banka, IMF ile müzakerelerin seyri, koronavirüs ile durumun gelişimi ve karantina önlemlerinin yanı sıra hükümetlerin ve diğer ülkelerin merkez bankalarının kriz karşıtı önlemleri dikkate alındı.” dedi.

Hatırlatma: NBU, bu yıl 31 Ocak’tan itibaren politika faiz oranını yıllık % 13.5’ten % 11’e düşürmüştü. 13 Mart’ta düzenleyici kurul, 1 puan daha düşürerek % 10’a düşürdü.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

solunum-cihazi-ihracatinda-on-izin-sarti-kaldirildi-–-cnn-turk

Solunum cihazı ihracatında ön izin şartı kaldırıldı – CNN Türk

rusya-merkez-bankasi-faiz-indirdi-–-milliyet

Rusya Merkez Bankası faiz indirdi – Milliyet