in

Türkiye’de koronavirüs sonrası dönem için turizm düzenlemeleri – Haber7

turkiye’de-koronavirus-sonrasi-donem-icin-turizm-duzenlemeleri-–-haber7

Türkiye’de normalleşme haritasının konuşulmaya başlandığı günlerde turizm sezonu da yavaş yavaş hazırlıklarını yapıyor. Yaz dönemi için çalışmalarına başlayan sektör, koronavirüsle mücadele kapsamında bir dizi önlemi de hayata geçirecek.

“BELEDİYE BAŞKANLARI DEĞERLENDİRDİ”

Sosyal mesafenin hiç olmadığı kadar çok konuşulduğu bu günlerde, tesisler plajlarını yine bu kurala göre ayarlayacak düzenlemelerini yapacak. 

Milliyet’in özel haberinde alınan önlemleri ve korona paniği olmaksızın yapılabilecek huzurlu ve sakin bir tatili, turistik beldelerin belediye başkanları değerlendirdi.

SOSYAL MESAFE

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay yaptığı açıklamada sosyal mesafenin mücadeledeki en önemli unsurlardan biri olduğuna dikkat çekti:

Salgın sonrasında sadece tüm turizm bölgelerini kapsayacak kararlar alınması gerekecektir. Zaten Kültür ve Turizm Bakanı’mızın da bu yönde açıklamaları oldu. Oteller, plajlar, restoranlar gibi alanlarda sosyal mesafe ve hijyenkuralına göre düzenlemeler yapılacak. Biz de gerek sektör temsilcileri gerekse sektördeki meslek odaları yöneticileriyle sürekli iletişim halindeyiz. Alınacak kararlara göre hareket edeceğiz. Belki bu kararlara göre otellerinde fiziki değişimler yapacak olanlar da olacak. Tüm bunların netleşmesi için Bakanlıktan daha net açıklamalar bekliyoruz.

2020 sezonuyla ilgili geçtiğimiz kış boyunca yoğun bir çalışma temposu içine girmiştik. Sektör temsilcileri, Dalaman Havalimanı yöneticilerinin de bulunduğu heyetlerle Almanya, İngiltere, İrlanda, Finlandiya, Rusya gibi ülkelere ziyaretlerde bulunduk, fuarlara katıldık. Buralarda seyahat firmaları, acenteler, üst düzey yetkililerle çok sayıda görüşme gerçekleştirdik. Bunların neticesinde 2020 sezonuna çok umutlu bakıyorduk. Hatta elimizdeki veriler 2019 sezonunun sonuna doğru yaşanan Thomas Cook iflasından kaynaklı zararı telafi edeceğimizi gösteriyordu. Ta ki koronavirüs pandemisine kadar! Dediğim gibi bu küresel bir salgın. Türkiye’de salgın sona erse dahi yurt dışı pazarının açılması belki bir süre daha gecikecektir. Bu nedenle özellikle iç pazarda hareketliliğin olmasını bekliyoruz. Ancak bu da temmuz  ağustos’u bulacaktır.

“ALTYAPI TAMAMLANDI”

Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran ise yaptığı değerlendirmede konuya ilişkin alınan önlemlerde altyapı çalışmalarının tamamlandığını belirtti:

Dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 ile mücadele ettiğimiz bu günlerde sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Ege’nin dünyaya açılan kapısı, Türkiye’nin gözbebeği Çeşme’de Alaçatı Ot Festivali gibi milyonları ağırladığımız organizasyonlarımızı iptal etmek, bir kısmını da ertelemek zorunda kaldık. Tüm kamusal alanlarda gerekli tedbirlerimizi alarak, vatandaşlarımızla, belediye personelimizle bu süreci çok iyi götürdüğümüzü düşünüyorum. Her zaman olduğu gibi bugün de önceliğimiz insan sağlığı.

“YARIN BAŞLAYACAK GİBİ”

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu: 

Kemer, turizm sezonuna her daim hazır. Gerekli bütün önlemleri alıyoruz ve almaya devam ediyoruz. Belediye olarak günlük yaklaşık 2 bin 500 maske üretiyoruz. Önemli olan herkesin kurallara riayet etmesi. Kemer’de turizm sektörüne hizmet eden oteller ve diğer işletmeler hazırlıklarını yapmaya başladı. Hükümetin açıkladığı sertifika konusunda da çalışmalar devam ediyor. Bölgemizdeki işletmeler hijyen belgesi almaya çalışıyor. Havayolu şirketleri de çalışmaya başlarsa biz misafirlerimizi ağırlamaya hazırız. Biz, Kemer’de turizm yarın başlayacakmış gibi hazırlıklarımıza son hızla devam ediyoruz.

“BODRUM YAZA HAZIR”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras: 

Mayıs sonunda yerli turizm hareketliliğinin yavaş yavaş başlamasını bekliyoruz. Biz hazırız. Otellerimiz de Bakanlığımızın öngördüğü sertifikasyon kurallarına uygun olarak düzenlemelerini yapmaya başladı. Misafirlerimizin kendilerini evlerindeki kadar güvende hissetmesi için çaba sarf edeceğiz. Bir taraftan halk sağlığını korurken, diğer taraftan esnafımızın faaliyetini sürdürmesine yardımcı olacağız.

Bodrum’un her noktasında, her binasında, her işletmesinde dezenfeksiyon çalışmalarımız sürüyor. Normalleşme sürecinde faaliyete başlayacak işletmelere de bu uygulamayı yaygınlaştırarak, sürekli denetim yapmak durumundayız. Bunun dışında, belediye belgeli işletmeler için bir sertifikasyon çalışması başlattık. Kovid-19 önlemleriyle ilgili belirlediğimiz standartlara uygun tesislere akreditasyon belgesi vereceğiz.

2020 yaz sezonuna ilişkin beklentilerimiz oldukça yüksekti. Ne yazık ki turizm açısından talihsiz bir sürece girdik. Bu yıl turizm açısından kayıp sayılacak. Bodrum’un alışılagelmiş kalabalığını bu yaz görmeyebiliriz. Plajların dolmasını tabii ki istiyoruz ancak bu konuda da tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor. Oturma alanlarında ve şezlonglarda sosyal mesafe kuralı uygulayacağız. Plaj çevresindeki tesisler, duş ve tuvaletler düzenli olarak dezenfekte edilecek. Tesislerde çalışan personelin eğitimi de çok önemli. Bakanlığımız da her alan için kriterleri belirlemiş durumda. Bunun denetimi ve sürdürülebilirliğinde belediye olarak bize sorumluluk düşüyor.

Misafirlerimiz, toplu halde ulaşım ve konaklama yapmak istemeyecek. Küçük tesisler, bu dönemde daha avantajlı olacak. Bodrum için bu, avantaja çevrilebilir bir durum. Çünkü bizim turizmde gizli silahlarımız var. Mavi yolculuk gibi bir değerimiz var. Mavi yolculuğun bu sezon altın çağını yaşayabileceğini düşünüyorum. Her şeye rağmen, güzel bir sezon geçireceğimize ve bu zor günlerin üstesinden geleceğimize inanıyorum.

TURİZMDE SERTİFİKASYON

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, koronasız turizm alanları için uluslararası kabul gören bir sertifikasyon sistemi projesini hayata geçirdiklerini açıklamıştı. Bu kapsamda turizm alanlarının sterilize edilmesi, mekânların güvenli mesafe standartlarına göre düzenlenmesi, termal kontrol sistemlerinin uygulanması, personel için pandemi eğitimi belgelerinin alınması gibi bir dizi önlemi hayata geçiren tesislere sertifika verilecek.

Mayısın sonuna kadar aşamalı bir şekilde turistlik tesislerin bu sertifikayı almaları sağlanacak ve kurallara uyan tesisler, misafir kabul edebilecek. Bazı oteller, şezlong ve masaların arasının sosyal mesafeye göre dizayn edilmesi, halı döşemeli zeminlerin kaldırılması, girişlere termal cihazlar yerleştirilmesi gibi çalışmalara başladı

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

bazi-is-yerleri-aciliyor…-kismi-sokaga-cikma-ve-sehirler-arasi-seyahat-yasagi-kalkiyor-–-kibris

Bazı iş yerleri açılıyor… Kısmi sokağa çıkma ve şehirler arası seyahat yasağı kalkıyor – Kıbrıs

ekonomi-ve-siyaset-gundemi-3-mayis-2020-–-bloomberg-ht-–-bloomberght

Ekonomi ve siyaset gündemi- 3 Mayıs 2020 – BLOOMBERG HT – BloombergHT