in

Süleyman Soylu kimdir? Nereli, hangi okullardan mezun oldu, kaç yaşında, politika geçmişi nedir? – Fotospor

suleyman-soylu-kimdir?-nereli,-hangi-okullardan-mezun-oldu,-kac-yasinda,-politika-gecmisi-nedir?-–-fotospor

Sokağa çıkma yasağı uygulamasına aldığı ağır eleştiriler neticesinde istifa eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kimdir? Süleyman Soylu hakkında merak ettikleriniz haberimizde..

Süleyman Soylu kimdir?  Nereli, hangi okullardan mezun oldu, kaç yaşında, politika geçmişi nedir?

Sokağa çıkma yasağı uygulamasına aldığı ağır eleştiriler neticesinde istifa eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kimdir?

SÜLEYMAN SOYLU KİMDİR?

Aslen Trabzonlu olan Süleyman Soylu, 21 Kasım 1969’da İstanbul’da dünyaya geldi. İlk ve orta okulu İstanbul Gaziosmanpaşa’da tamamladıktan sonra lisede Plevne Lisesi’ne gitti ve sonrasında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu.

Meslek hayatına 1990’da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası aracı kurumlarında başladı. 1989′da ise okul arkadaşlarıyla bir şirket kurarak ticaret hayatına atıldı. 1995’te kendi şirketini kurdu.

SİYASETE DYP’NİN GENÇLİK KOLLARI’NDA BAŞLADI

Süleyman Soylu, siyasete 1987’de Doğru Yol Partisi’nin (DYP) Gençlik Kolları’nda başladı. 1999’da ise DYP İstanbul il başkanlığı görevine geldi ve 2002 genel seçimleri öncesi milletvekili adayı oldu. Soylu bu dönemde, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller´in gözdelerindendi.

2007’DE DP’NİN BAŞKANI OLDU

Soylu, 2007’de DYP’nin Demokrat Parti (DP) ismini alarak girdiği seçimlerde baraj altında kalması sonrası genel başkanlığa seçildi. Kasım 2008’de DP 9. Olağan Kongresi’nde genel başkanlığa yeniden seçildi.

2009’daki yerel seçimleri öncesinde, hedefinin 2007 seçimlerinde elde edilen yüzde 5,4’lük oy oranının üstüne çıkmak olduğunu söyledi; ‘Yüzde 5,4’ün altında kalırsak çekilirim’ dedi ve seçimlerde yüzde 4 oy alınca çekildiğini açıkladı.

12 EYLÜL REFERANDUMU’NDA ‘EVET’ DEDİ

12 Eylül Referandumu’nda Türkiye’yi dolaşarak ‘evet” için çalışmalar yapan Soylu, Hüsamettin Cindoruk’un genel başkan olduğu DP’den ihraç edildi. Soylu ihraç sonrası Tayyip Erdoğan’ın davetiyle AKP’ye katıldı.

KASIM 2015’TE AKP’DEN MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ

Kasım 2015’teki seçimlerde AKP’nin Trabzon milletvekili adayı oldu ve Meclise girdi. Ahmet Davutoğlu’nun başbakan olduğu hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapan Soylu, Binali Yıldırım döneminde de aynı göreve devam etti. İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) verilerine göre, Süleyman Soylu’nun bakanlık yaptığı 2016 yılının ilk 7 ayında 1049 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Süleyman Soylu, Ağustos 2016’da istifa eden Efkan Ala’nın yerine İçişleri Bakanı oldu. Soylu’nun bu göreve getirilmesinde, ‘FETÖ ile mücadelede’ aktif olmasının etkili olduğu iddia edildi. Soylu’nun göreve geldiği andan itibaren Bölgede çatışmalar şiddetlendi, onlarca kişi çatışmalarda hayatını kaybetti, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tutuklandı, belediye başkanları görevden alındı, yerlerine kayyumlar atandı.

Süleyman Soylu, 9 Temmuz 2018’de açıklanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde de İçişleri Bakanı olarak yer aldı.

Kaynak: Fotospor

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

cumhurbaskanligi-ekonomi-politikalari-kurulu-uyesi-yurdakul:-bu-surecte-yerli-uretim-kabiliyetinin-onemini-gorduk-–-anadolu-ajansi

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yurdakul: Bu süreçte yerli üretim kabiliyetinin önemini gördük – Anadolu Ajansı

covid-19-salginina-yonelik-politikalar-–-dogruluk-payi

COVID-19 Salgınına Yönelik Politikalar – Doğruluk Payı