in

Sudanlılar eski Cumhurbaşkanı Beşir’in serbest bırakılması için sokaklarda – Haber7

sudanlilar-eski-cumhurbaskani-besir’in-serbest-birakilmasi-icin-sokaklarda-–-haber7

Güvenlik güçleri grubu dağıttı, bazıları Kovid-19 nedeniyle getirilen gösteri yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı.

Görgü tanıkları, başkent Hartum’un yanı sıra bazı eyaletlerde de yüzlerce kişinin Beşir’in serbest bırakılması için sokaklara çıktığını ifade etti.

Sudan hükümeti, Kovid-19 nedeniyle Beşir taraftarlarını gösteri düzenlenmemesi konusunda uyarmış, asker ve polis, bazı noktalarda önem almıştı.

Sudan’da eski iktidar partisi Ulusal Kongre (UKP), çarşamba günü, eski genel başkanlarından Ahmed Harun’un cezaevinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığını duyurmuştu.

Eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in 30 yıllık iktidarı, 11 Nisan 2019’daki darbeyle sona ermişti. Beşir’in lideri olduğu UKP kadrosundan 23, asker ve sivillerden de 32 kişi, dönemin Askeri Geçiş Konseyi’ni devirme girişiminde bulundukları gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Devrik lideri, yolsuzluk ve yasa dışı döviz bulundurmaktan 2 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, 70 yaşından büyük olduğu gerekçesiyle cezasını rehabilitasyon merkezinde çekmesine hükmetmişti. Beşir, 1989 darbesiyle anayasal düzeni bozmakla da suçlanıyor.

Sudan Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkede şu ana kadar 592  Kovid-19 vakası görüldü. Salgın nedeniyle 41 kişi hayatını kaybederken 52 kişi iyileşti.

KAYNAK: AA

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

brezilya’da-son-24-saatte-kovid-19-nedeniyle-275-kisi-oldu-–-sabah

Brezilya’da son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle 275 kişi öldü – Sabah

bae-uslanmiyor!-bir-skandal-daha!-–-haber7

BAE uslanmıyor! Bir skandal daha! – Haber7