in

Sudan kadın sünneti nedir? Neden yasaklandı? – Haberturk

sudan-kadin-sunneti-nedir?-neden-yasaklandi?-–-haberturk

UNICEF raporlarına göre, Sudan’da yaşları 15 ile 49 arasında değişen her 10 kadından 9’u sünnet ediliyor. Bunun üzerine “Sudan kadın sünneti nedir?” Sorusu akıllara takıldı. Yakın zamanda da kadın sünneti Sudan hükümeti tarafından yasaklandı. Sudan kadın sünneti nasıl yapılıyordu? İşte tüm ayrıntılar…

Sudan kadın sünneti

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bakanlar kurulunun kadın sünnetini de suç kapsamına alan özel bir madde ile Ceza Kanunu’nda yaptığı değişikliğin memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) de fiziki ve zihinsel açıdan ciddi sonuçlar doğuran ve Sudan’da yaygın olarak uygulanan kadın sünnetinin suç kapsamına alınmasını önemli bir karar olarak değerlendirdi.

UNICEF raporlarına göre, Sudan’da yaşları 15 ile 49 arasında değişen her 10 kadından 9’u sünnet ediliyor.

Birçok ülkede insan hakları ihlali olarak değerlendirilen kadın sünneti, BM’ye göre 31 ülkede varlığını korurken, şu an hayattaki 200 milyona yakın kız çocuğu ve kadın bu uygulamaya maruz kaldı.

Özellikle Sahraaltı Afrika’da yoğunlaşan kadın sünneti, Orta Doğu ve Asya’da birçok ülkede yasaklanmasına rağmen hala uygulanmaya devam ediyor.

Kadın sünneti, dini, kültürel ve toplumsal nedenlerle dünya genelinde farklı din ve toplumların mensuplarınca uygulanıyor.

SUDAN KADIN SÜNNETİ NEDİR?

Kadınların vajinalarının iç ve dış dudaklarının ve genellikle klitorisin de kesilip alınması şeklindeki ‘sünnet’ Sudan’da yaygın olarak uygulanıyor.

Kadının cinsel organlarına yapılan bu müdahale idrar yolları, böbrek ve rahim-yumurtalık enfeksiyonları, kistler ve doğurganlıkla ilgili sıkıntılara yol açmasının yanısıra vajinal cinsel ilişkiyi kadın için çok acılı bir hale getiriyor.

Ergen kız çocuklarına sünnet yapılmasının gerisinde “itibar ve evlilik şansını artırma” gibi bazı değer yargıları yatıyor.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

koronavirus-nedeniyle-otomobillerin-tasarimlari-da-degisecek-–-milli-gazete

Koronavirüs nedeniyle otomobillerin tasarımları da değişecek – Milli Gazete

son-dakika!-abd’de-son-24-saatin-bilancosu-aciklandi!-–-haberler-–-haberturk

Son dakika! ABD’de son 24 saatin bilançosu açıklandı! – Haberler – Habertürk