in

Son ithalat düzenlemelerinin anlamı: Küreselci Politikaların Sonu – Aydınlık Gazetesi

son-ithalat-duzenlemelerinin-anlami:-kureselci-politikalarin-sonu-–-aydinlik-gazetesi

Uygulanagelen sömürgeci küresel politikalar yüzünden; ülkeler ve Dünyadaki bütün insanlar arasında gelir dağılımı uçurumları oluşmuştur. Rezerv para imtiyazı ile Amerikan Dolarının Dünya ticaretinde sihirli – sanal gücü haline getirilmesi, Dünyada gerçeklikten kopuk, şizofren bir ekonomi anlayışı yaratmıştır. Ekonominin; üretimden ve kaynakların insan ihtiyaçlarını gidermek için dengeli biçimde kullanılması faaliyetlerinden oluştuğu unutturulmuş, Dünya, ABD doları toplayıcılığına adeta mahkûm edilmiştir. Uluslararası ve sınıflar arası ilişkiler, kurumlaşmalar bu yapının denetim mekanizmaları altına girmiştir. 

Artık geniş tüketici kitlelerin borçlanma takati ve talep yaratma kapasiteleri kalmamış; kapitalizmin kullandığı sanal finans oyunları bu yüzden işlevsiz ve sürdürülemez hale getirmiştir.

Özellikle Dünya para sisteminin ABD dolarına bağımlılığının diğer ülkeler açısından katlanılamaz bir boyunduruk haline geldiği su yüzüne çıkmış, kapitalizmin üretim odaklı değil – finans oyunlarıyla desteklenen ve pompalanan – tüketim odaklı, azınlığın hizmetinde bir sömürü sistemi olduğu iyice anlaşılmıştır. 

Virüs salgını Dünya ekonomisinde yaşanmakta olan bu sorunların daha da derinleşerek iyice açığa çıkmasını sağladı. Bu salgının sadece sağlık politikalarında değil, Dünyadaki ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasal yapılarda da köklü değişimleri tetikleyeceği, insanlığın hayat algısını ve anlayışını etkileyeceği gözüküyor.

KÜRESEL SERMAYENİN TÜRK EKONOMİSİNİ YÖNLENDİRMESİ

Bilindiği gibi, özellikle 1980 sonrası uygulanan küreselci politikalarla, Türk ekonomisi, ithalata, borçlanmaya ve tüketime dayalı bir yapıya dönüştürülmüştür. İhracatın parlatılması da Dünya ekonomisine ayak uydurmanın bahanesi yapılmış, yine ithal girdilere muhtaç bir ihraç ürünleri yelpazesi oluşturulmuştur.  

Ülkenin tasarrufları,( bankaların %70’ini eline geçiren yabancı sermaye ve ekonomide rant – spekülasyon politikalarının dışına çıkamayan hükümetlerin eliyle), küresel sermayenin ve işbirlikçilerinin değirmenine su taşıyan bir sitem üzerinden, inşaat sektörü ve beton ekonomisine, ithal lüks tüketime gömülmüştür. Oluşan borçlanma ve tüketim ekonomisi; devlet bütçesini de etkilemiş, bütçenin gelir ve gider yapısı da tüketim odaklı hale gelmiştir. ( ÖTV, KDV, Gümrük Vergileri vs.- TOKİ uygulamaları, Her türlü vergiden muaf GYO İnşaat şirketleri, Geçiş garantili yollar, köprüler, yolcu garantili hava limanları v.s.).

ULUSAL POLİTİKALAR DÖNEMİ

Finans Kapitalin tıkanması, Dünya üretim gücünün Çin ve Hindistan gibi Asya ülkelerine kayması, ABD merkezli sömürgeci ekonomileri kendi küreselci politikalarıyla çelişen, korumacı önlemler almaya mecbur bırakmıştır. 

Demir çelik endüstri ürünleri başta olmak üzere ABD’nin başlattığı korumacı uygulamalar, Çin, İran, Rusya, Türkiye gibi ülkelerin ekonomilerini doğrudan etkileyecek ambargo ve anti- damping kararları, AB’nin birlik dışındaki ülkelerle Serbest Ticaret Antlaşmaları yoluyla yeni kaynak ve Pazar arayışlarına yönelmesi, İngiltere’nin AB’den ayrılışı, küreselci politikaların sonunun geldiğinin işaret fişekleri oldu.

Nihayet, virüs salgınına karşı ülkelerin aldıkları her türlü önlemin kendi halklarının sağlığını ve kendi ekonomilerinin çıkarlarını önceleyen Ulusalcı karar ve uygulamalar olduğu açıkça görüldü. Buğday gibi gıda ürünleri ihracatında getirilen yasaklamalar, kendi sanayilerini koruyucu, ithalatı ve milli tesislerin yabancıya satışını kısıtlayıcı kararlar bize, her alanda Ulusalcılığın yükseldiği bir Dünya düzeninin başladığını gösteriyor.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

ak-parti-sozcusu-celik’ten-ibb’ye-tepki-!-–-haber3.com

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten İBB’ye tepki ! – Haber3.com

askeri-birliklerdeki-kovid-19-tedbirleri-suruyor-–-haberturk

Askeri birliklerdeki Kovid-19 tedbirleri sürüyor – Habertürk