in

Son dakika haberler: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Medeniyet imkan değil, vicdan meselesidir – Hürriyet

son-dakika-haberler:-cumhurbaskani-erdogan:-medeniyet-imkan-degil,-vicdan-meselesidir-–-hurriyet

Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Milli Teknoloji Hamlesi ile geliştirdiğimiz solunum cihazları Somalili kardeşlerimize nefes olacak. Medeniyet imkan değil, vicdan meselesidir. Milletimizin imkanları da vicdanı da mazlum ve muhtaçların yanındadır. Aziz Milletim, senin kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır.” ifadelerini kullandı.

SOMALİ, YERLİ YOĞUN BAKIM SOLUNUM CİHAZI GÖNDERİLEN İLK YABANCI ÜLKE

Öte yandan, Türkiye, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele için Somali’ye aralarında yerli yoğun bakım solunum cihazının da bulunduğu tıbbi yardım malzemeleri gönderdi. Somali, yerli yoğun bakım solunum cihazının gönderildiği ilk yabancı ülke oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Milli Savunma, Sağlık, Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarınca hazırlanan malzemeler, dün gece Etimesgut Askeri Havaalanı’nda A 400M tipi nakliye uçağına yüklendi.

Uçakta, ilk etapta 5 bin adet üretilen yerli yoğun bakım solunum cihazından 10 adet, tanı kiti, tulum ve maske gibi çok sayıda önleyici sağlık malzemesi yer aldı.

class=’cf’>

Böylece Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda 14 günde seri üretimine başlanan yerli yoğun bakım solunum cihazının gönderildiği ilk yabancı ülke, hiç solunum cihazının olmadığı öğrenilen Somali oldu.

Üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu, Türkiye ve Somali bayraklarının yanı sıra Türkçe ve Somalice olarak Mevlana’nın, “Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var.” sözlerine yer verilen yardım malzemelerinin yüklenmesinin ardından havalanan uçak, Somali’ye ulaştı. 

Son dakika haberler: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Medeniyet imkan değil, vicdan meselesidir

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

turk-profesor-ivet-bahar’dan-buyuk-basari:-ilk-kez-turk-bilim-kadini-amerikan-ulusal-bilimler-akademisi-uyeligine-secildi-–-yeni-safak

Türk profesör İvet Bahar’dan büyük başarı: İlk kez Türk bilim kadını Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi – Yeni Şafak

angela-merkel’den-asi-aciklamasi-–-haber7

Angela Merkel’den aşı açıklaması – Haber7