in

Son Dakika Haberi: FED’den flaş faiz kararı! – Sabah

son-dakika-haberi:-fed’den-flas-faiz-karari!-–-sabah

Piyasaların merakla beklediği faiz kararını ABD Merkez Bankası açıkladı. Banka faizi yüzde 0 ile yüzde 0.25 arasında sabit bıraktı. Faiz kararı oy birliğiyle alındı.

ABD ekonomisinin koronavirüs salgınından kaynaklı olarak kötüleştiğini belirten Fed, er ya da geç yaşanacak toparlanmayı desteklemek için agresif adımlar atmayı sürdüreceği taahhütünde bulundu.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin ardından yapılan açıklamada, “Fed, bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya bağlı” denildi.

“Devam eden sağlık krizi ekonomik aktivite,istihdam ve enflasyon üzerinde kısa vadede ağır şekilde baskı yaratacak ve orta vadede ekonomik görünüm için kayda değer riskler yaratacak” değerlendirmesinin yapıldığı FOMC açıklamasında, “Gelecekteki politikayı belirlerken global gelişmelerin yanı sıra ekonomik görünüme ve istihdama yönelik gelen bilgileri izleyeceğiz” denildi.

Fed, politika faizini ve iskonto faizini değiştirmediği toplantıda kararları oy birliği ile alırken, “Etkin para politikası aktarımı ve piyasanın çalışmasının desteklenmesi için gerekli miktarda Hazine kağıdı, ticari ve konut mortgageleri destekli menkul kıymetler almaya devam edecek” ifadelerini de kullandı.

FOMC açıklamasında, koronavirüs salgınının ekonomik aktivitede keskin düşüşe ve işsizlikte artışa yol açığı belirtilirken, zayıf talep ve petrol fiyatlarında ciddi düşüşün tüketici enflasyonunu aşağıda tuttuğunu da ifade etti. Açıklamada, “Ekonomik aktivite yurt içi ve yurt dışında yaşanan bozulmalar finansal şartları ciddi şekilde etkiliyor” ifadesi de yer aldı.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

son-dakika…-epdk’dan-igdas’a-yuksek-fatura-sorusturmasi-–-cnn-turk

Son dakika… EPDK’dan İGDAŞ’a yüksek fatura soruşturması – CNN Türk

turkiye-kac-ulkeye-tibbi-malzeme-gonderdi-?-bakan-acikladi-–-haber3.com

Türkiye kaç ülkeye tıbbi malzeme gönderdi ? Bakan açıkladı – Haber3.com