in

Son dakika Coronavirüs söylentisi… ‘Korona’ söylentisi kasabayı vurdu! – Haberler – Habertürk

son-dakika-coronavirus-soylentisi…-‘korona’-soylentisi-kasabayi-vurdu!-–-haberler-–-haberturk

Kayseri’de bulunan ve 5 bin nüfusa sahip Sindelhöyük kasabasında 30’a yakın kişinin Covid-19 testinin pozitif olduğu ve bir çok evin karantina altına alındığı söylentisi, kasabanın birçok köy ile ticari ilişkilerini etkilerken, şehir merkezine çalışmaya giden vatandaşların da işsiz kalmasına sebep oldu

koronavirüs söylentisi

Kayseri’deki Sindelhöyük kasabası Fatih Mahalle Muhtarı Ahmet Sınırtepe, kasabada 15 pozitif vaka olduğunu ve bunlardan 7’sinin iyileşerek evlerinde karantina altına aldıklarını belirterek, “Biz bir hafta önce İl Sağlık Müdürlüğü’nden kendimiz iki mahallede test yapılması talebinde bulunduk. Talebimiz sonrasında gelen ekipler yaklaşık 220 hanede Covid-19 testi yaptılar ve bunların hepsi negatif çıktı” dedi.

“İLÇEYE GİDİNCE BİZİ DIŞLIYORLAR”

İHA’daki habere göre Muhtar Sınırtepe, kasabada 30’a yakın kişinin korona virüse yakalandığı ve kasabanın karantina altına alındığı yönünde asılsız haber ve söylentiler olduğunu belirterek, “Bu söylentiler sonrasında ilçeye gittiğimizde bizi dışlıyorlar. Bizim kasabamızda bakkal, manav, kasaplar, hırdavatçılar var. Çevre köylerden buraya alışverişe gelen bir çok insan var. Asılsız haber ve söylentiler nedeniyle kasabamızın ticareti de etkilendi, alışverişe gelen bile olmuyor” diye konuştu.

“VİRÜS SADECE BİZİM KASABAYA GELMEDİ”

Sınırtepe, “Bu hastalık sadece Sindelhöyük’e gelmedi. Dünyaya yayılan bir virüs. Biz kasabamızda tüm önlemlerimizi aldık ve yetkililer de bize her türlü desteği veriyor. Bu virüse karşı mücadele veren Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanımız, İl Sağlık Müdürümüz ve tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyoruz” ifadesinde bulundu.

“HER TÜRLÜ ÖNLEMİ ALIYORUZ”

Kasabada esnaf olan Kenan Sekidağ ise söylentilerden dolayı çevre köylerden alışverişe gelen müşteri sayısında azalma olduğunun altını çizerek, “Kasabamızda korkulacak herhangi bir durum yok. Hem kendi önlemlerimizi hem de gelecek olan müşterilerimizin hijyenini sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi. Sekidağ, “Kayseri’ye malzeme almaya gittim orada toptancım diyorki ‘Sindelhöyük’de virüs varmış karantinadaymış sen nasıl geldin’ diyor. Bende burada öyle bir karantina durum falan yok dedim. Bizim halkımız da tedirgin oluyor çarşıya gelemiyor, tedirgin olmasınlar biz esnaflar olarak gerekli önlemleri alıyoruz ve ticaretimizin tedbirli bir şekilde devam etmesini istiyoruz” diye konuştu.

“220 KİŞİYE YAPILAN TEST NEGATİF ÇIKTI”

Sindelhöyük kasabasını Yenice Mahalle Muhtarı Mehmet Farsak ise, “Şu anda Sindelhöyük’de belirli bir hasta sayımız var bu hasta sayımız 15 olunca biz Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü ve Develi İlçe Sağlık Müdürlüğü ile istişareye geçerek ‘hasta sayımız arttı, bizim burada bir önlem alalım nasıl bir önlem alabiliriz’ diye konuştuk. Sağlık Müdürlüğü bize 2 gün Cumartesi ve Pazar günü sağlık ekipleri gönderdi. Bu ekip ile beraber ev ev gezerek test yaptık, yaklaşık 220 kişiden test aldık. Bu 220 kişinin 220’si de negatif çıktı. Bizim 15 vaka sayımız vardı, şu an hastanede 8 hastamız kaldı ve 7 kişi de taburcu oldu. Bu vatandaşlarımız evlerinde karantina altındalar. Bu karantinayı da biz muhtarlar yönetiyoruz” dedi.

“İŞÇİLERİ GERİ GÖNDERİYORLAR”

Sindelhöyük’ten Kayseri şehir merkezine çalışmaya giden işçilerin de asılsız söylentiden dolayı etkilendiğini anlatan muhtar Farsak, “Kayseri’de Sindelhöyüklü olduğu için işyerleri çalışan işçileri geriye gönderiyormuş. Yetkililerden buna bir an önce çare bulmalarını ve bu işi düzeltmelerini istiyoruz. Bu hastalık sadece Sindelhöyük’de değil bütün dünyaya yayılmış durumda” diye konuştu.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

surpriz-iddia:-”erdogan-talimat-verdi;-%50-sarti-degisiyor”-–-haber3.com

Sürpriz iddia: ”Erdoğan talimat verdi; %50 şartı değişiyor” – Haber3.com

lgs-basvuru-ve-uygulama-kilavuzu-guncellendi-–-dunya-gazetesi

LGS Başvuru ve Uygulama Kılavuzu güncellendi – Dünya Gazetesi