in

Son dakika: Corona virüs haritası İstanbul! En riskli 49 mahalle açıklandı – Milliyet

son-dakika:-corona-virus-haritasi-istanbul!-en-riskli-49-mahalle-aciklandi-–-milliyet

AA

• 05 Mayıs 2020 – 14:01 • Son Güncelleme:

Son dakika haberine göre, İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Şeker, İstanbul’da yaklaşık 10 milyon kişinin yaşadığı 2,5 milyon hanenin yeni tip corona virüs (Kovid-19) kaynaklı sosyal ve ekonomik riskler taşıdığını bildirdi. Yüksek, orta ve düşük riskli mahallelerin yoğunlaştığı ilçelerin başında Esenyurt, Bağcılar, Ümraniye, Pendik, Küçükçekmece, Sancaktepe, Kağıthane, Sultanbeyli ve Esenler gelirken, yüksek riskli 49 mahalle ise Esenyurt, Sultanbeyli ve Arnavutköy’de yoğunlaşıyor.

AA

• 05 Mayıs 2020 – 14:01 • Son Güncelleme:

1

İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Merkezi tarafından koronavirüs salgını nedeniyle İstanbul’da sosyal ve ekonomik açıdan riskli mahalleleri belirleyen araştırma yapıldı. Araştırmaya ilişkin değerlendirmede bulunan İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Merkezi Müdürü Şeker, araştırmada, mahalle ölçeğinde sosyal ve ekonomik göstergeleri içeren ikincil verilerin kullanıldığını anlattı. 

2Bağcılar

Bağcılar

Şeker, merkezi ve yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşlarının, İstanbul’daki sosyal ve ekonomik risk barındıran alanlara öncelikli olarak müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

3Esenler

Esenler

Kısa ve orta dönemde gelir ve iş kaybı yaşaması muhtemel olan, hanehalkı büyüklüğü ve yaş bağımlılık oranı (iş gücünde olmayan nüfusun iş gücüne olan oranı) yüksek hanelerde sosyal ve ekonomik risklerin daha fazla hissedileceğini belirten Şeker, yoksul hanelerdeki yoksulluğun derinleşebileceğini söyledi.

4Esenyurt

Esenyurt

Şeker, araştırmanın sonuçlarına göre, İstanbul’daki 4,5 milyon hanenin 2,5 milyonunun corona virüs kaynaklı sosyal ve ekonomik riskler taşıdığını, söz konusu 2,5 milyon hanede yaklaşık 10 milyon kişinin yaşadığını aktararak, şöyle konuştu:

5Kağıthane

Kağıthane

“Araştırmada, riskleri düzeyine göre düşük, orta ve yüksek şeklinde derecelendirdik. İstanbul’daki 961 mahalleden 358’inin sosyal ve ekonomik açıdan öncelikli risk bölgesi olduğu görülüyor. İstanbul’un 49 mahallesi ise yüksek risk düzeyinde bulunuyor.”

6Küçükçekmece

Küçükçekmece

Araştırmaya göre, 249 bin 557 hanede yaşayan 1 milyon 98 bin 528 kişinin sosyal ve ekonomik açıdan yüksek riskli yerde bulunduğunu, 534 bin 772 hanedeki 2 milyon 154 bin 63 kişinin ise orta riskli alanda yer aldığını bildiren Şeker, düşük riskli alanda ise 1 milyon 744 bin 951 hanede yaşayan 6 milyon 469 bin 309 kişinin olduğunu kaydetti.

7Pendik

8Sancaktepe

Sancaktepe

Ä°stanbul nüfusunun yüzde 7,1’inin yüksek risk, yüzde 13,9’unun ise orta riskli alanda olduğunu, dolayısıyla her 5 kişiden 1’nin koronavirüs kaynaklı sosyal ve ekonomik risk altında bulunduğunu belirten Şeker, şöyle konuştu:

9Sultanbeyli

Sultanbeyli

“Yüksek, orta ve düşük riskli mahallelerin yoğunlaştığı ilçelerin başında Esenyurt, Bağcılar, Ümraniye, Pendik, Küçükçekmece, Sancaktepe, Kağıthane, Sultanbeyli ve Esenler geliyor.”

10Ümraniye

Ümraniye

“Yüksek riskli 49 mahalle ise Esenyurt, Sultanbeyli ve Arnavutköy’de yoğunlaşıyor.”

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

galatasaray-transfer-politikasini-degistirdi-–-trt-haber

Galatasaray transfer politikasını değiştirdi – TRT Haber

ak-parti-sozcusu-celik’ten-kritik-mesajlar-–-demiroren-haber-ajansi

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten kritik mesajlar – Demirören Haber Ajansı