in

“Şimdi emekçinin yanında olma zamanı” – Milli Gazete

“simdi-emekcinin-yaninda-olma-zamani”-–-milli-gazete

Bu yılki 1 Mayıs’ı koronavirüs tedbirleri kapsamında kutlayan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 1 Mayıs mesajında, “Bu süreçte dünya genelinde milyonlarca çalışan işsiz kalırken, milyonlarcası ise işini kaybetme riskiyle karşı karşıya. Böyle bir tablo sosyal devletin önemini bize bir kez daha göstermiştir. Şimdi işçinin, memurun, çiftçinin, esnafın, emeklinin, işsizin, yani toplumun geniş kesimlerinin taleplerinin karşılanması zamanıdır” ifadelerini kullandı.

TÜRK-İŞ Konfederasyonu, bu yılki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında bir dizi etkinlik ile kutladı. Etkinliklerin ilk ayağında konfederasyona bağlı sendikaların örgütlü olduğu işyerleri ile sendika il temsilciliklerinde sosyal mesafe kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen program ile 1 Mayıs bildirisi okundu.

Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Taksim Meydanı’ndaki Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Çelenk bırakma sonrası açıklamalar yapan Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay, bu yılki 1 Mayıs’ı koronavirüse karşı özveriyle görev yapan tüm sağlık çalışanlarına atfederek yurt genelinde kutladıklarını ifade etti.

VİRÜS, DÜNYADAKİ ADALETSİZLİĞİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Olağanüstü bir dönem yaşadıklarını belirten Atalay, “Bir virüs geldi ve her şeyi görünür kıldı. Dünyanın ne derece adaletsiz bir şekilde yönetildiğini, işçi hak ve özgürlüklerinin, öncelik sıralamasında ne kadar gerilerde olduğunu herkesin yüzüne vurdu. Bu süreç, başta sağlık hizmetleri olmak üzere, tüm alanlarda şimdiye kadar yapılmış tüm özelleştirmelerin ne kadar hatalı olduğunu, yani liberalizmin sınırlı sayıda zenginin çıkarı için milyonlarca insanı nasıl yoksullaştırarak tahakküm altına aldığını kanıtladı” dedi.

DÜNYADA DEĞİŞİMİN AYAK SESLERİ DUYULUYOR

Dünyada değişimin ayak seslerinin duyulduğu bu dönemde birçok adımın atılması gerektiği vurgulayan Ergün Atalay, “Çoğulcu, özgürlükçü ve katılımcı demokrasi, tüm kurum ve kurallarıyla hayata geçirilmelidir. Ekonomik ve sosyal politikaların öncelikli amacı, refahın adaletli dağılımı olmalıdır. Ücretli çalışanların yaşama ve iş şartları iyileştirilmelidir. Vergide adalet sağlanmalıdır. İşsizlik ve kayıt dışı istihdam ortadan kaldırılmalıdır. Stratejik sektörler ve sosyal güvenlik, eğitim, sağlık gibi hizmetler kamu tarafından yerine getirilmelidir. İşsizlik Sigortası Fonu kuruluş amacına uygun kullanılmalıdır. Kıdem tazminatı gibi işçilerin en önemli kazanımları korunmalı, esnek çalışmaya dönük değişiklikler gündeme getirilmemelidir” çağrısında bulundu.

BEDELİ ÇALIŞANLAR VE DAR GELİRLİLER ÖDÜYOR

n Salgının ekonomiler üzerindeki bedelini çalışanların ve dar gelirlilerin ödediğini belirten Atalay, “Bu süreçte dünya genelinde milyonlarca çalışan işsiz kalırken, milyonlarcası ise işini kaybetme riskiyle karşı karşıya. Böyle bir tablo sosyal devletin önemini bize bir kez daha göstermiştir. Şimdi işçinin, memurun, çiftçinin, esnafın, emeklinin, işsizin, yani toplumun geniş kesimlerinin taleplerinin karşılanması zamanıdır” ifadelerini kullandı.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

covid19-ikilemi-–-yeni-safak

Covid19 ikilemi – Yeni Şafak

salgin-ekonomisinde-sinifta-kaldik-–-sozcu

Salgın ekonomisinde sınıfta kaldık – Sözcü