in

Şehirlerarası seyahat engeli ne zaman bitecek? Bayramda seyahat yasağı kalkıyor mu? – Nutuk.com.tr

sehirlerarasi-seyahat-engeli-ne-zaman-bitecek?-bayramda-seyahat-yasagi-kalkiyor-mu?-–-nutukcom.tr

Korona virüs salgını ardından alınan önlemlerden bir tanesi de 30 büyükşehir ve Zonguldak’tageçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlaması olmuştu. Birçok vatandaş bu yasağın ne zaman kalkacağını araştırmaya devam ediyor.

A+A-

Şehirlerarası seyahat engeline zaman bitecek haberlerine yönelik olacak araştırmalarını sürdüren vatandaşlar yasağın bayramda devam edip etmeyeceğini merak ediyorlar. İşte habere yönelik detaylar..

Şehirlerarası Yolculuk Engeli Ne Zaman Sona Erecek?

Korona virüs tedbirleri kapsamında alınan kararlardan bir tanesi de 30 büyükşehir ve Zonguldak için geçerli olan seyahat kısıtlamasıydı. Birçok vatandaşta şehirlerarası yolculuk engeli ne zaman bitecek konusunu araştırmaya devam ediyor. Bu konu hakkında turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy eğer bir sürpriz yaşanmazda bu engelin mayıs sonunda kalkacağını dile getirdi.

Şuan ki durumda elde edilen verilere göre salgınla mücadelede her şey olumlu yönde ilerliyor. Bu noktada vatandaşlar her şey olumlu giderken seyahat engelinin ne zaman kalkacağını merak ediyorlar. Konuya ilişkin olarak bakan Ersoy gerekli açıklamalarını yaptı.

Eğer bu şekilde devam ederse mayıs ayı sonu itibariyle yasağın kalkarak iç trafiğin başlayacağını dile getirdi. Bununla birlikte kontrollü bir şekilde iç hat uçuşlarının açılarak turizm sezonunun başlayacağını da dile getirdi.

Yine buna ilişkin olarak konaklama kuralları belirlediklerini ve kurallara uymayı kabul edenlere sertifikasyon verileceğini söyledi. Yine şehirlerarası seyahat ve iç seyahat seferlerinin de bu dönem içerisinde başlayacağını söyledi. Yine vaka sayısı sıfır olan ülkelere de karşılıklı kapıların açılacağı dile getirildi.

Seyahat İzin Belgesi Kimlere Verilir?

30 büyükşehir ve Zonguldak’ta geçerli olan seyahat kısıtlaması ardından vatandaşların merak ettikleri konulardan bir tanesi de seyahat izin belgesi kimler tarafından alınabilir konusu oldu. Konuya ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı gerekli ek genelgeyi valiliklere gönderdi. Bu ek genelgeye göre seyahat izin belgesi alabilecek kişiler şu şekildedir;

  • Tedavi oldukları hastaneden taburcu olarak ikametine dönmek isteyen kişiler, doktor raporuyla sevk edilen kişiler veya önceden alınmış doktor randevusu olan kişiler.
  • Kendisi ya da eşinin birinci dereceden akrabası vefat eden kişiler.
  • Cenaze nakil işlemlerine refakat edecek kişiler.
  • Bulundukları şehre son beş gün içerisinde gelerek konaklayacak yeri olmayanlar.
  • Askerliğini tamamlayarak ikamet adreslerine dönmek isteyenler.
  • Özel ya da kamudan günlü sözleşmeye davetli olanlar.
  • Ceza evinden çıkanlar.
  • Yurt dışından gelmeleri ardından 14 günlük karantina sürecini dolduranlar.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

adana,-mersin-ve-hatay’a-seyahat-yasagi-1-gun-uzatildi-–-milliyet

Adana, Mersin ve Hatay’a seyahat yasağı 1 gün uzatıldı – Milliyet

turkiye’ye-siparis-geliyor-–-sabah

Türkiye’ye sipariş geliyor – Sabah