in

Şehirler arası seyahat yasağı uzadı mı ? Yollar ne zaman açılacak? – Haber7

sehirler-arasi-seyahat-yasagi-uzadi-mi-?-yollar-ne-zaman-acilacak?-–-haber7

Dünyada koronavirüs vakalarının artış göstermesinin ardından Türkiye’de alınan tedbirler en üst seviyeye çıkarıldı. 30 büyük şehir ve Zonguldak’a giriş çıkışlarda sınırlama getirildi. İçişleri Bakanlığından yayınlanan genelge ile hafta sonu 2 gün boyunca sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Koronavirüs’ün yayılma hızını düşürmek amacıyla ulaşım, eğitim gibi birçok alanda çeşitli önlemler alındı. Bu önlemler kapsamında şehirler arası yolculuk yapmak isteyen vatandaşlara bazı kısıtlamalar getirildi. Peki şehirler arası seyahat yasağı uzayacak mı? İşte şehirler arası yolculuk hakkında yaşanan son gelişmeler!

 YASAK KABİNE TOPLANTISINDA GÖRÜŞÜLECEK KADAR 

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre “31 ile yönelik giriş/çıkış kısıtlaması, yarın kabine toplantısında yeniden değerlendirilmek üzere, pazartesi saat 00.00’a kadar uzatıldı”.İşte İçişleri Bakanlığının yaptığı seyahat açıklamasının detayları;

15 günlük periyotlarla uzatılan 31 ilimizdeki şehir giriş/ çıkış kısıtlaması tedbirlerinin kapsamı; yarın toplanacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısında yeniden değerlendirilmek üzere, 04 Mayıs Pazartesi günü saat 24.00’ a kadar uzatıldı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 31 İlde uygulanan şehir giriş/ çıkış kısıtlaması ile ilgili karar; 04 Mayıs 2020 Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde değerlendirilecek ve tedbirin kapsamına ilişkin karar alınacaktır.

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAĞI UZADI

30 büyükşehirle Zonguldak’a kara, hava ve deniz yoluyla tüm giriş çıkışlara yönelik kısıtlamalar bu gece saat 00.00’dan itibaren 15 gün daha uzatıldı.Belirtilen illere giriş-çıkış kısıtlamasının daha önceki genelgelerle belirlenen usul ve esaslar ile istisnalar 18 Nisan Cumartesi günü saat 24:00’den sonra da geçerli olacak.

SEYAHAT YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 18 Nisan tarihinde uzatılan şehirler arası yolculuk yasağı 15 gün boyunca uygulanacak. İller arası seyahat etme yasağı uzatılmazsa vatandaşlar  3 Mayıs Pazartesi günü valilikten veya E-devletten izin almadan seyahat edebilecek.

HANGİ İLLERE GİRİŞ ÇIKIŞA KISITLAMA GELDİ?

Büyükşehir statüsündeki 30 ilde Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ile Zonguldak il giriş çıkışlarına sınırlama getirildi.

E DEVLET SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR

1-E- devlet üzerinden seyahat izin belgesi çıkarmak isteyen vatandaşların öncelikle TC kimlik no ve e devlet şifresiyle giriş yapması gerekiyor.

2- Giriş yapma işlemini tamamlayan kullanıcılar İçişleri Bakanlığı bölümünde bulunan “ e Başvuru” kısmına girerek karşısına gelen seçeneklerden “ Seyahat İzin İşlemleri işaretlemesi gerekiyor.

3- Bunun işlemin ardından seyahat etmek isteyen vatandaşlar “ Özel araçla seyahat izin belgesi” veya “ Otobüs seyahat izin belgesi” seçeneklerinden kendilerine uygun olanı işaretliyorlar. Bu işlemin devamında “alt başvuru türü” ile belirtilen kısma bulundukları ilin valiliğini girmeleri gerekiyor. (Örneğin: İstanbul Valiliği) 

4- Bu işlemlerin ardından kullanıcılar iletişim adresi, iletişim bilgileri, başvuru metni, başvuru belgesi ( ölüm belgesi, sağlık raporu) gidilecek il, gidilecek adres ve gidiş- dönüş tarihi gibi bilgileri doldurarak seyahat izin belgesi çıkarma işlemini tamamlayabilirler.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

seyahat-izin-belgesi-nasil-alinir,-sartlari-neler?-–-kamu-personeli

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır, Şartları Neler? – Kamu Personeli

31-ile-yonelik-seyahat-kisitlamasi-yarin-gece-yarisina-kadar-uzatildi-–-anadolu-ajansi

31 ile yönelik seyahat kısıtlaması yarın gece yarısına kadar uzatıldı – Anadolu Ajansı