in

Pandemi uzmanı doktorların koronavirüs raporundaki üç senaryo – Gerçek Gündem

pandemi-uzmani-doktorlarin-koronavirus-raporundaki-uc-senaryo-–-gercek-gundem

Minnesota Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Araştırma ve Politika Merkezi’nin raporunda salgının nüfusun yüzde 60-70’ine hastalık bulaşmadan durmayacağı öne sürüldü

2 Mayıs 2020 10:51
/
Sağlık

Minnesota Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Araştırma ve Politika Merkezi’nin raporunda salgının nüfusun yüzde 60-70’ine hastalık bulaşmadan durmayacağı öne sürüldü.

Araştırmanın direktörü Mike Osterholm “Salgının hemen biteceğini düşünmek mikrobiyolojiye aykırı” dedi. Bilim insanları sonbahar ya da kış mevsiminde daha büyük ikinci bir dalganın gelebileceği uyarısı yaptı. Hükûmet yetkililerinin halka salgının yakında sona ereceğini söylemekten vazgeçip ilerisi için hazırlık yapmasının tavsiye edildiği raporda üç senaryo üzerinde duruldu.

Raporda COVID-19’un yeni olması nedeniyle kimsenin bu hastalığa karşı bağışıklığı olmadığı belirtilerek şöyle denildi:

“Sürü bağışıklığı insanlar arasında kademeli olarak gelişeceği için salgının süresinin 18-24 ay olması muhtemel. Kuluçka döneminin daha uzun olması, daha belirtisiz yayılması ve ‘R0’ değerinin (bulaştırma katsayısı) daha yüksek olması nedeniyle COVID-19 gripten daha kolay yayılıyor.”

Hükûmet yetkililerinin halka salgının yakında sona ereceğini söylemekten vazgeçip ilerisi için hazırlık yapmasının tavsiye edildiği raporda üç senaryo üzerinde duruluyor.

1. senaryo

Salgın yaz boyunca ve sonrasındaki bir-iki yıllık süre içinde küçük dalgalar halinde devam edecek. 2021’de bir noktada aşamalı olarak azalacak.

2. senaryo

Sonbahar ya da kışa daha büyük bir dalga olacak. 2021’de bir veya iki küçük dalga görülecek. Bu model, 1918-19 İspanyol gribi salgınına benziyor.

3. senaryo

Salgın yavaş yavaş devam edecek. Salgını yavaşlatma önlemlerinin yeniden uygulanması gerekmiyor. Ama vakalar ve ölümler devam edecek.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

koronavirusun-merkezi-haline-gelen-abd’deki-vatandaslarimizin-yardimlari-takdir-topladi-–-gunes

Koronavirüsün merkezi haline gelen ABD’deki vatandaşlarımızın yardımları takdir topladı – Gunes

bakan-varank,-kovid-19’a-karsi-verilen-“yerli”-mucadeleyi-anlatti-–-yeni-asir

Bakan Varank, Kovid-19’a karşı verilen “yerli” mücadeleyi anlattı – Yeni Asır