in

Orhan ALAGÖZ Dünya büyük bir manevî buhran geçiriyor – Yeni Asya

orhan-alagoz-dunya-buyuk-bir-manevi-buhran-geciriyor-–-yeni-asya

03 Mayıs 2020, Pazar

Adeta, küçük bir köy haline gelen ve herkesin, her hadiseden anında haberdar olduğu, şu dünyamızın bugünlerde başı bir virüsle fena derde girdi. Bütün devletler virüsün etkisiyle adeta diken üstünde durur hale geldi. Virüsün etkisiyle insanlık, adeta ucu meçhul bir girdaba doğru sürükleniyor.

Görünen o ki; Avrupa zalimlerini ve Asya münafıklarını, bu küçücük mikrop karşısında teslim olmuş durumda. Bundan, yaklaşık yüz yıl önce, “Dünya manevî bir buhran geçiriyor’’ diye haykıran Bediüzzaman Said Nursî’nin bir kez daha haklı çıktığını müşahede etmekteyiz: “Dünya, büyük bir manevî buhran geçiriyor. Manevî temelleri sarsılan Garb cemiyeti içinde doğan bir hastalık, bir veba, bir taun felâketi gittikçe yeryüzüne dağılıyor.” (Tarihçe-i Hayat, s. 644)

Beşer şimdi bu sarî illete karşı çareler aramaya başladı. Arayışın yanlış yerlerde olmaması gerekir. 

Said Nursî, “Bu müthiş sarî illete karşı koyacak’’ çarenin “garbın çürümüş, kokmuş, tefessüh etmiş batıl formülleriyle’’ değil, “İslâm’ın ter’ü taze iman esaslarıyla’’ olabileceğini ifade etmiştir.

Koronavirüsü ile ilgi alınacak tedbirlere bakıldığında, İslâm’ın öngördüğü kuralların olduğunu görürüz. İslâm’ın, temizliğe, yenilip içileceklerdeki ölçülere, yapılacak işlerde, haram helâl dengesinin gözetilmesine riayet edildiği takdirde bu ve buna benzer hastalıkların yayılmasın engellenebileceğine ilim adamlarımız hemfikir.

İnsanlık gerçekten haddini aşmış, iyice kontrolden çıkmaya başlamışken, Yüce Yaratıcı görünmez bir askeriyle azgınlaşan beşeri ikaz etmiştir. Bediüzzaman Hazretleri, ahir zamanda yine İslâmın parlayacağından söz eder.

Virüs dolayısıyla alınan tedbirler, İslâm’ın ortaya koyduğu düsturlara ne kadar da benziyor. İnsanlığın bu virüs illetinden korunmanın yolunun bu düsturlara uyulmasından geçtiği tekrarlanmaktadır. Müslümanlara çok iş düşmektedir. Bizler, gerçek İslâm’ı her zamankinden daha fazla, bütün ef’alimizle yaşayıp göstermek durumundayız.

Dünya şimdi, bütün kazuratlarından (pisliklerinden) temizlenip, “Asr-ı Saadet” Müslümanlığına hazırlanıyor inşallah.

Okunma Sayısı: 166

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi’ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

son-dakika:-bakan-koca:-5-bin-test-kapasiteli-laboratuvar-kurduk-–-sabah

Son dakika: Bakan Koca: 5 bin test kapasiteli laboratuvar kurduk – Sabah

kurdaki-oynakligi-durdurmak-icin-imf-adimi-cok-onemli-–-sozcu

Kurdaki oynaklığı durdurmak için IMF adımı çok önemli – Sözcü