in

New York Times’tan salgın iddiası – CNN Türk

new-york-times’tan-salgin-iddiasi-–-cnn-turk

Bir önceki gün Fox News’a verdiği röportajda 100 bin can kaybından daha fazlasını yaşayamayız diyen ABD Başkanı Trump ve yönetiminin,

New York Times, Trump yönetiminin ekonomiyi açma girişimleriyle iç idari yazışmalarda, 1 Haziran’a kadar koronavirüs günlük vaka sayısının 200 bini, ölü sayısının da 3 bini bulmasını öngördüğünü iddia etti.

Haberde, vaka ve ölü sayısındaki artış öngörülerinin ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri CDC modeline dayanan ve federal acil durum yönetim ajansınca grafik şeklinde bir araya getirilen projeksiyonlara dayandırıldığı vurgulandı.

Gazeteye göre o öngörülülerde, 7 haftadır “evde kal” talimatının uygulandığı ülkede pek bir şeyin değişmediğini gösterdiği belirtildiği, ekonominin açılmaya başlamasıyla durumun daha da kötüleşeceği değerlendirmesi yapıldı.

Beyaz Saray ise New York Times’ın bu haberini yalanladı. Açıklamada, “ABD halkının sağlığı, halen Başkan Trump’ın en önemli önceliğidir. Eyaletlerin önlemleri gevşetme çabasını takip ederken, sağlık da önceliğimiz olmaya devam edecektir.” ifadesine yer verildi.

Söz konusu haberin ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi CDC belgelerine dayandırıldığına işaret edilerek, “Bu belge Beyaz Saray belgesi değildir ve koronavirüs ile mücadele görev gücü ya da kurum içi güvenlik incelemesinden geçmemiştir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Gazete, CDC belgesinde, normale dönen ekonomilerini kısmen açan Iowa, Minnesota, Tennessee ve Teksas gibi eyaletlerde koronavirüs vaka ve ölü sayısında artış görülmeye başlandığı yer aldığını, bunun da ekonominin tekrar açılmasının bilimsel bir çalışmaya dayandırılmadığının göstergesi olduğunu belirtti.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

son-dakika…-israil’den-“onemli-corona-bulusu”-aciklamasi-–-sozcu

Son dakika… İsrail’den “önemli corona buluşu” açıklaması – Sözcü

seyahat-kisitlamasinin-kaldirilmasi-turizmcileri-sevindirdi-–-anadolu-ajansi

Seyahat kısıtlamasının kaldırılması turizmcileri sevindirdi – Anadolu Ajansı