in

‘Mutasyona uğrayan koronavirüs zayıflıyor olabilir’ – Hürriyet

‘mutasyona-ugrayan-koronavirus-zayifliyor-olabilir’-–-hurriyet

A.A.

Haber Giriş: 06.05.2020 – 06:24,Son Güncelleme:

'Mutasyona uğrayan koronavirüs zayıflıyor olabilir'

Abone Olgoogle-news

ABD’li uzmanlar, mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) genetik benzerlik gösteren SARS virüsünde 2013’te meydana gelen bir değişikliği yansıttığını ve bu durumun koronavirüsün “zayıflıyor olabileceğini” gösterdiğini bildirdi.

Arizona State Üniversitesi Biodesign Enstitüsünden Dr. Efren Lim ve ekibi, “Journal of Virology” dergisinde koronavirüs hakkında yeni bir çalışma

yayımladı.

Uzmanlar çalışmada, koronavirüsün nasıl yayıldığı, adapte olduğu ve mutasyona uğradığına ilişkin genetik kodunu hızlı okumak için “yeni nesil dizileme” adı verilen yeni bir teknoloji kullandı. Arizona’daki koronavirüs hastalarının burnundan alınan 382 numunenin incelendiği belirtilen çalışmada, virüsün genomunun önemli bir parçasının eksik ve genetik alfabedeki 81 harfin “tamamen” yok olduğunun fark edildiği kaydedildi.

Dr. Lim, “Bu mutasyonun ilginç olmasının nedeni, 2003 yılında ortaya çıkan SARS salgınında da virüsün genomunun büyük bir kısmının silinmesi.” değerlendirmesinde bulundu.

SARS salgınının ortasında ve geç evrelerinde mutasyona uğrayan virüsün gücünü kaybettiğini vurgulayan uzmanlar, bu durumun mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüste de rastlandığını farkettiklerini kaydetti.

Bu nedenle mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüsün “zayıflıyor olabileceğine” dikkati çeken uzmanlar, virüsün zayıflayıp zayıflamadığını söylemek içinse çok erken olduğunun altını çizdi.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

corum’da-drone-ile-maske-dagitimi-yapildi-–-hurriyet

Çorum’da drone ile maske dağıtımı yapıldı – Hürriyet

cocuklarina-teknoloji-detoksu-yaparak-mukemmel-sonuclar-elde-ettigini-soyleyen-bes-cocuk-annesi-blogger-kadin-–-onedio

Çocuklarına Teknoloji Detoksu Yaparak Mükemmel Sonuçlar Elde Ettiğini Söyleyen Beş Çocuk Annesi Blogger Kadın – Onedio