in

Mayıs Ayı Normalleşme Planı: AVM’ler, Berberler Açılıyor, Seyahat Kısıtlaması, Sokağa Çıkma Yasağı – EMLAK 365

mayis-ayi-normallesme-plani:-avm’ler,-berberler-aciliyor,-seyahat-kisitlamasi,-sokaga-cikma-yasagi-–-emlak-365

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan koronavirüs ile mücadele sürecinde yeni normalleşme paketinde yer alan detayları açıkladı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLADIĞI NORMALLEŞME PLANININ DETAYLARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında koronavirüs ile sınırlandırılmaların kademeli olarak uygulanacağını açıkladı. Normalleşmenin Mayıs Haziran ve Temmuz ayına yayılarak yapılacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan Mayıs ayı normalleşme planını şöyle açıkladı. 

MAYIS AYI NORMALLEŞME PLANI

Mayıs ayı normalleşme planını paylaşmak istiyorum. Sağlık Bakanlığımız ülkemizdeki tüm sektörlerde uygulanacak salgın tedbirlerine ilişkin dökümanlar hazırlayarak kurumlara göndermeye başladı. Tüm kurumlar ve işletmeler, faaliyetlerini bu rehbere göre yürütecek.

Sokağa Çıkma Yasağı 65 Yaş Üzeri 20 Yaş Altı

İlk müjdemiz; 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımızadır. 65 yaş üstü gruba ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırması günlerinin birinde ve dört saat süreyle yürüme measfesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz. İlk uygulamayı da 10 Mayıs Pazar günü saat 11,00 – 15,00 saatleri arasında gerçekleştiriyoruz.

20 yaş altı için de bu esnemeyi iki grup halinde uygulayacağız. 0,14 yaş grubu hafta içinde 13 Mayıs çarşamba günü, yine 11 – 15 saatleri arasında yürüme mesafesiyle dışarı çıkarılabilecek. 15 – 20 yaş ise, 15 Mayıs cuma günü yine aynı şartlar ve saatlerde dışarı çıkabilecektir. Sonraki haftalarda da aynı uygulamayı devam ettireceğiz. Dolayısıyla bu hafta sonu da sokağa çıkma sınırlaması uygulamamızı sürdürüyoruz. halen 31 ilde uygulanan şehirler arası giriş çıkış sınırlandırmasını ilk etapta bu geceden itibaren 7 ilimiz için bitiriyoruz. 0,14 yaş grubu hafta içinde 13 Mayıs çarşamba günü, yine 11 – 15 saatleri arasında yürüme mesafesiyle dışarı çıkarılabilecek. 15 – 20 yaş ise, 15 Mayıs cuma günü yine aynı şartlar ve saatlerde dışarı çıkabilecektir. Sonraki haftalarda da aynı uygulamayı devam ettireceğiz.

AVM Berbeber Mağazaların Açılışı

Berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs’ta faaliyete geçebilecek. Alışveriş merkezleri 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayabilecek.

Seyahat Kısıtlaması

Dolayısıyla bu hafta sonu da sokağa çıkma sınırlaması uygulamamızı sürdürüyoruz. halen 31 ilde uygulanan şehirler arası giriş çıkış sınırlandırmasını ilk etapta bu geceden itibaren 7 ilimiz için bitiriyoruz. Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla’dır. Her hafta illerimizle ilgili değerlendirme yapacak, gelişmelere göre karar vereceğiz. Diğer 24 ilimizdeki giriş çıkış sınırlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır. İstanbul, Ankara, İzmir’deki ticari taksiler için tek çift plaka uygulamasını 5 Mayıs itibariyle sona erdiriyoruz.

SINAV TARİHLERİ DEĞİŞTİ

Yüksek Öğretim Kurumları sınavı 27 – 28 Haziran’da, Liselere Geçiş Sınavı 20 Haziran’da, Askeri Öğrenci Sınavı 14 Haziran’da yapılacaktır. Üniversiteler 15 Haziran’da akademik takvime dönebilecekler. Adliyeler ara verilen duruşma, keşif, yargı süreci, icra iflas takiplerinin durdurulması uygulamaları 15 Haziran’da sona erecek. Sağlık Bakanlığının ve bilim kurulumuzun görüşlerine uygun şekilde hazırlamış olduğumuz normalleşme planını dinamik bir şekilde uygulayacağız. Gelişmelere göre bazı tarihlerin öne alınması, bazılarının geriye bırakılması mümkündür.

Şayet Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı rehberlerdeki kurallara riayeti en üst düzeyde tutarsak bu süreç daha hızlı olacaktır. Kurallara uyulmaması ve salgının yeniden yayılması halinde çok daha sert tedbirlere başvurmak zorunda olabiliriz. Dünyada yeniden hastalığın pençesine düşen ülke örnekleri vardır. İnşallah biz böyle bir duruma düşmeyeceğiz. Biz salgınla mücadele için bilim insanlarımızın söylediği her tedbiri harfiyen yerine getirmek suretiyle Allah’ın bir kaderinden bir diğer kaderine sığınacağız.

Emlak365.com

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

mersin’e-seyahat-kisitlamasi-kalkiyor,-berberler,-kuaforler,-guzellik-salonlari-ve-avm’lerin-acilis-tarihi-belli-oldu-–-mersin-haber

Mersin’e Seyahat Kısıtlaması Kalkıyor, Berberler, Kuaförler, Güzellik Salonları ve Avm’lerin Açılış Tarihi Belli Oldu – Mersin Haber

abdullah-yildiz-orucla-ic-dunyamiza-seyahat-05-mayis-–-yeni-akit-gazetesi

Abdullah Yıldız Oruçla İç Dünyamıza Seyahat 05 Mayıs – Yeni Akit Gazetesi