in

Maduro´ya darbeyi planlayan ABD’li yeşil bereli asker çıktı – Habertürk

maduro´ya-darbeyi-planlayan-abd’li-yesil-bereli-asker-cikti-–-haberturk

Venezuela’da ABD’nin desteklediği Ulusal Meclis Başkanı Guaido liderliğindeki muhalefetin Devlet Başkanı Maduro hükümetini devirmek için düzenlediği başarısız darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçerken, Amerikan Ordusu’nda görev almış eski yeşil bereli Jordan Goudreau’nun Maduro´yu indirmeyi planladığı kişi olduğu ortaya çıktı.

maduro

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs (Kovid-19) salgını Latin Amerika’da hızla yayılırken, Venezuela’da son bir yıla damgasını vuran siyasi gerilim de devam ediyor.

Venezuela’da ABD‘nin desteklediği Ulusal Meclis Başkanı Guaido liderliğindeki muhalefetin Devlet Başkanı Maduro hükümetini devirmek için düzenlediği başarısız darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçerken, Amerikan Ordusu’nda görev almış eski yeşil berelilerin Maduro´yu indirmeyi nasıl planladıkları ortaya çıktı.

Associated Press haber ajansının servis ettiği habere göre, başarısız darbe girişiminin önemli ayaklarından biri ülkenin Kolombiya ile olan sınırında yaşanacaktı. Habere göre, 300 kişilik silahlı bir grup Kolombiya sınırının en kuzey noktasından Venezula’ya giriş yapacak, yol üzerindeki askeri üslere baskınlar düzenleyerek popüler bir isyanın fitilini ateşlemeye çalışacaktı.

AP haber ajansı 300 kişilik ekibin başında ise eski bir yeşil bereli ABD askeri olan Jordan Goudreau’nun bulunduğunu öne sürdü. Haberde, ABD hükümetinin olaya dahlini gösteren herhangi bir kanıt bulunamadığı belirtilirken, Guaido önderliğindeki muhalefetin ise plandan haberi olduğu ifade edildi.

Söz konusu darbeyi planlayan eski yeşil bereli Jordan Goudreau´nun ABD´de narkotik suçlamalar nedeniyle hapiste olduğu ifade edildi.

DARBE GEÇEN NİSAN AYINDA YAPILDI

Venezuela’da muhalif siyasetçi Juan Guaido 2019 Ocak ayında kendisini geçici devlet başkanı olarak ilan etti ve 30 Nisan’da da arkasında bir grup asker ile çekilen görüntülerde Maduro’nun görevden alınması çağrısında bulundu. Maduro ise komutanların kendisine ve anayasaya bağlılıklarını ifade ettiğini söyleyerek, halkı vatanı korumak için sokağa davet etmişti. Başarısız sonuçlanan darbe girişimim Venezuela’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Samuel Moncada tarafından, ”İç savaş çıkarmaya çalıştılar ama başarılı olamadılar” şeklinde yorumlanmıştı.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

mevsimsel-griple-kiyaslanan-corona-dunyayi-nasil-krize-surukledi?-iste-4-maddede-cevabi-–-sozcu

Mevsimsel griple kıyaslanan corona dünyayı nasıl krize sürükledi? İşte 4 maddede cevabı – Sözcü

‘spor-yapma-izni’-ispanyollari-sokaga-doktu!-–-haberler-–-haberturk

‘Spor yapma izni’ İspanyolları sokağa döktü! – Haberler – Habertürk