in

Koronavirüs, dünya düzeninin sonunu getirdi! Lider artık ABD değil – Milli Gazete

koronavirus,-dunya-duzeninin-sonunu-getirdi!-lider-artik-abd-degil-–-milli-gazete

Le Monde gazetesinin sayfalarında yer alan bir başyazıda İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan dünya düzeninin sarsılmasında, Çin’in yükselişinin etkili olduğu belirtiliyor.

Yazıda ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yeni koronavirüs salgınının tehlikeleri konusunda uluslararası toplumu uyarmakta gecikmiş olmasına, söz konusu örgütün Çin’e bağımlı oluşunun göstergesi olarak işaret ediliyor. 

‘KORONAVİRÜS PANDEMİSİ ABD’NİN LİDER ROLÜNE NİHAİ DARBEYİ İNDİRDİ’

Fransız gazetesinin yazısına göre ABD mevcut durumda artık 20. yüzyıldaki gibi dünya lideri rolü oynamıyor. Yazıda, “Washington son yıllarda bu rolden git gide uzaklaşmıştı, ABD’yi güçten düşüren mevcut kriz (koronavirüs pandemisi) ise ülkeyi bu rolden nihai olarak çıkardı” deniliyor.

‘AB SALGINDAN EN ÇOK ETKİLENEN ÜLKELERE YARDIM DAHİ EDEMEDİ’ 

Sputnik’te yer alan habere göre, Le Monde yazısında yeni koronavirüs pandemisinin Avrupa’nın birliğine de ciddi bir darbe indirdiği söyleniyor.

“Geldiğini önceden göremediği pandemi karşısında silahsız kalan AB, söz konusu salgından en çok etkilenen ülkelere yardım dahi edemedi” ifadelerine yer verilen yazıda, yeni dünya düzeninin oluşumunda bir etkisi olabilmesi için AB’nin kendi yapısını gözden geçirmesi gerektiği saptaması yapılıyor. 

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

alman-huzurevleri-sakinlerinden-turkiye’ye-sarkili-tesekkur-videosu-–-sabah

Alman huzurevleri sakinlerinden Türkiye’ye şarkılı teşekkür videosu – Sabah

ispanya’da-“ozgur-pazar”-–-cnn-turk

İspanya’da “özgür pazar” – CNN Türk