in

Koronavirüs aşısında dev adım! – Gunes

koronavirus-asisinda-dev-adim!-–-gunes

Geliştirdikleri aşı prototipinde insanlı deneylere başladıklarını açıklayan İngiltere’deki Oxford Üniversitesi uzmanları, bu aşamadaki ilk sonuçları Haziran ayının ortalarında almayı planladıklarını söyledi. Ekipte yer alan isimlerden Prof. John Bell, “Bu hala geliştirilme aşamasında bir program. İnsanlar üzerinde işe yaradığını görmeye ihtiyacımız var. Ekibimiz yüzlerce kişiye aşı uyguladı. Haziran ortasında olumlu bir sinyal almayı umuyoruz” dedi.

YENİ GELİŞME: OXFORD, SERİ ÜRETİM VE DİĞER SÜREÇLER İÇİN BAŞKA BİR İLAÇ DEVİ İLE ANLAŞTI

İngiliz medyasında yer alan habere göre Bell; önemli bir gelişmeyi de kamuoyuna duyurdu. Oxford’un aşının seri üretimi sürecinde rol alması için Cambridge merkezli ilaç devi AstraZeneca ile işbirliğine vardığını açıkladı. Bell, “Onay aldığımız takdirde, geriye dönüp geniş ölçekte nasıl üretim yapacağımızı çözmekle uğraşmak istemiyoruz. Dünyanın geri kalanının bunu üretmeye hazır olduğundan emin olmak istiyoruz” diye konuştu.

KAR AMACI GÜTMEME KONUSUNDA DA ANLAŞMA SAĞLANDI: AŞIYA DÜŞÜK VE ORTA GELİRLİ ÜLKELER DE ULAŞACAK

Bell, proje kapsamında kar amacı gütmedikleri konusunda şirketle de anlaştıklarını söylerken, yalnızca maliyetlerin karşılanarak aşının düşük ve orta gelirli ülkeler için de ulaşılabilir olacağını vurguladı.

“YIL SONUNA KADAR 100 MİLYON DOZ ÜRETEBİLİRİZ”

AstraZeneca yetkilisi Pascal Soriot ise, onay alındığı takdirde yıl sonuna dek 100 milyon doz aşı üretmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

son-dakika-haberler…-chp-istanbul-il-baskani-kaftancioglu-ifade-verdi-–-haberturk

Son dakika haberler… CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu ifade verdi – Habertürk

lenovo-turkiye,-whatsapp-danisma-hatti’ni-acti-–-hurriyet

Lenovo Türkiye, WhatsApp Danışma Hattı’nı açtı – Hürriyet