in

Kadir Gecesi ne zaman? 2020 Kadir Gecesi hangi gün? – Habertürk

kadir-gecesi-ne-zaman?-2020-kadir-gecesi-hangi-gun?-–-haberturk

Kadir Gecesi ne zaman? İslam dünyası bin aydan hayırlı olan mübarek Kadir Gecesi’ne hazırlanıyor. Ramazan ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde Kadir Gecesi, en fazla araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki, 2020 yılı Ramazan ayında Kadir Gecesi hangi gün?

kadir gecesi

2020 yılı Ramazan ayını ortaladığımız şu günlerde en fazla merak edilen konular arasında Kadir Gecesi‘nin ne zaman olduğu suru yer alıyor. Peki, Kadir Gecesi ne zaman? 2020 Kadir Gecesi hangi gün?

KADİR GECESİ’NİN ÖNEMİ NEDİR?

Kadir gecesi, Yüce Allah’ın insanlığa kurtuluş çağrısı olan Kuran’ın indirilmeye başladığı, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir gecedir.

Kadir gecesi; Yüce Mevla’nın hakkında müstakil bir sure indirdiği ve bu surede, “Doğrusu biz Kur’an’ı Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail O gece, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de inerler. O gece,tan yerinin ağarmasına kadar süren bir esenliktir.” buyurduğu müstesna bir gecedir.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı 2019 dini günler takviminde Ramazan ayının 26. gününe denk gelen 31 Mayıs 2019 Cuma günü, Kadir Gecesi idrak edilecek.

KADİR SÛRESİ ANLAMI

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Şüphesiz Biz, (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.Melekler ve Ruh (Cebrail),Rabb’i’nin izni ile her iş için (semâ’dan yere) o gece inerler. O gece tan yeri ağarana kadar esenliktir.

ALLAHIM;

İnsanî değerlerin hor görüldüğü, dînî düşüncede kırılmaların yaşandığı, her tarafta başı boşların gürültülerinin duyulduğu günümüzde, başka bir şey değil, bizleri gönül insanları eyle ya Rabbi!

Kadir Gecesi hürmetine gönül insanları eyle Ya Rabbi!

EY BİZLERİ VARLIĞA ERDİREN ALLAHIM;

Sen bizleri ufku, inancı ve davranışlarıyla tam bir ruh ve mana kahramanı eyle! Derinlik ve zenginliğimizi bilgi ve müktesebatımızla birlikte gönül zenginliği, ruh saffeti ve hakka kurbetimiz itibarıyla yap Ya Rabbi!


“Kadir gecesinde üç defa lâilâhe illallah diyenin, birincisinde bütün günahları affolur. İkincisinde Cehennemden kurtulur. Üçüncüsünde Cennete girer.” buyuruldu.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

turkiye’nin-merakla-bekledigi-toplanti-basladi!-gozler-erdogan’da-–-haber3.com

Türkiye’nin merakla beklediği toplantı başladı! Gözler Erdoğan’da – Haber3.com

chp’li-kaya’dan-sinavlara-iliskin-aciklama:-–-haberturk

CHP’li Kaya’dan sınavlara ilişkin açıklama: – Habertürk