in

İstanbul’un taşı toprağı korona! 49 mahallede kırmızı alarm – YeniÇağ

istanbul’un-tasi-topragi-korona!-49-mahallede-kirmizi-alarm-–-yenicag

İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Şeker, İstanbul’da yaklaşık 10 milyon kişinin yaşadığı 2,5 milyon hanenin Kovid-19 kaynaklı sosyal ve ekonomik riskler taşıdığını bildirdi. Araştırmaya göre yüksek riskli 49 mahalle Esenyurt, Sultanbeyli ve Arnavutköy’de yoğunlaşıyor.

İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Merkezi tarafından korona virüs salgını nedeniyle İstanbul’da sosyal ve ekonomik açıdan riskli mahalleleri belirleyen araştırma yapıldı. Araştırmaya ilişkin değerlendirmede bulunan İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Merkezi Müdürü Şeker, araştırmada, mahalle ölçeğinde sosyal ve ekonomik göstergeleri içeren ikincil verilerin kullanıldığını anlattı.

aa-020.jpg

Bağcılar 

Şeker, merkezi ve yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşlarının, İstanbul’daki sosyal ve ekonomik risk barındıran alanlara öncelikli olarak müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

aa2-004.jpg

Esenler 

Kısa ve orta dönemde gelir ve iş kaybı yaşaması muhtemel olan, hanehalkı büyüklüğü ve yaş bağımlılık oranı (iş gücünde olmayan nüfusun iş gücüne olan oranı) yüksek hanelerde sosyal ve ekonomik risklerin daha fazla hissedileceğini belirten Şeker, yoksul hanelerdeki yoksulluğun derinleşebileceğini söyledi.

aa3-003.jpg

Esenyurt 

Şeker, araştırmanın sonuçlarına göre, İstanbul’daki 4,5 milyon hanenin 2,5 milyonunun corona virüs kaynaklı sosyal ve ekonomik riskler taşıdığını, söz konusu 2,5 milyon hanede yaklaşık 10 milyon kişinin yaşadığını aktararak, şöyle konuştu:

aa4.jpg

Kağıthane 

“Araştırmada, riskleri düzeyine göre düşük, orta ve yüksek şeklinde derecelendirdik. İstanbul’daki 961 mahalleden 358’inin sosyal ve ekonomik açıdan öncelikli risk bölgesi olduğu görülüyor. İstanbul’un 49 mahallesi ise yüksek risk düzeyinde bulunuyor.”

aa5.jpg

Küçükçekmece 

Araştırmaya göre, 249 bin 557 hanede yaşayan 1 milyon 98 bin 528 kişinin sosyal ve ekonomik açıdan yüksek riskli yerde bulunduğunu, 534 bin 772 hanedeki 2 milyon 154 bin 63 kişinin ise orta riskli alanda yer aldığını bildiren Şeker, düşük riskli alanda ise 1 milyon 744 bin 951 hanede yaşayan 6 milyon 469 bin 309 kişinin olduğunu kaydetti.

aa6.jpg

Pendik 

Prof. Dr. Murat Şeker, araştırmanın sonuçlarına göre, koronavirüs kaynaklı sosyal ve ekonomik risk açısından İstanbul’daki hanelerin yüzde 5,5’inin yüksek risk, yüzde 11,8’inin orta risk alanında iken, yüzde 38,6’sının düşük risk bölgesinde yer aldığını söyledi.

aa7.jpg

Sancaktepe 

İstanbul nüfusunun yüzde 7,1’inin yüksek risk, yüzde 13,9’unun ise orta riskli alanda olduğunu, dolayısıyla her 5 kişiden 1’nin koronavirüs kaynaklı sosyal ve ekonomik risk altında bulunduğunu belirten Şeker, şöyle konuştu:

aa8.jpg

Sultanbeyli 

“Yüksek, orta ve düşük riskli mahallelerin yoğunlaştığı ilçelerin başında Esenyurt, Bağcılar, Ümraniye, Pendik, Küçükçekmece, Sancaktepe, Kağıthane, Sultanbeyli ve Esenler geliyor.”

aa9.jpg

Ümraniye 

“Yüksek riskli 49 mahalle ise Esenyurt, Sultanbeyli ve Arnavutköy’de yoğunlaşıyor.”

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

patates-ve-sogan-ureticileri-tarlada-isyan-etti-–-sozcu

Patates ve soğan üreticileri tarlada isyan etti – Sözcü

3-terorist-etkisiz-hale-getirildi-–-ogretmenlersitesi

3 terörist etkisiz hale getirildi – ÖğretmenlerSitesi