in

İstanbul’u sokak sokak dolaşıyorlar! İlk kez görüntülendiler… – Ahaber

istanbul’u-sokak-sokak-dolasiyorlar!-ilk-kez-goruntulendiler…-–-ahaber

Tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüs salgınıyla ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Koronavirüs salgınında, Türkiye’nin Vuhan’ı olarak görülen İstanbul’da virüsün kontrolsüzce yayılmasını önleyen 1200 ekipten oluşan filyasyon ordusunun çalışmaları ilk kez görüntülendi.

Giriş Tarihi: 02.05.2020 14:00 Güncelleme Tarihi: 02.05.2020 14:05

İstanbul'u sokak sokak dolaşıyorlar! İlk kez görüntülendiler...

Bir korona pozitif vakanın temas ettiği onlarcısını 15 milyonluk şehirde didik didik araştırıp bulan ve izolasyona alınmaları ile 14 gün boyunca takiplerini sağlayan 3 bin kişilik ekipte doktor, hemşire, ebe, diş hekimi gibi sağlık çalışanları, ikişer kişilik gruplar halinde çalışıyor.

İstanbul'u sokak sokak dolaşıyorlar! İlk kez görüntülendiler...

Sokağa çıkma yasağının olduğu günler de dahil her gün neredeyse 16 saate varan mesaileriyle koruyucu tulumlarla, kan ter içinde vaka avına çıkan ekipler, yeri geliyor tedavisi devam eden hastaların evine ilaçlarını götürüyor; yeri geliyor şüpheli vakalardan numune topluyor.

İstanbul'u sokak sokak dolaşıyorlar! İlk kez görüntülendiler...

Sağlık Bakanlığı’nın dijital uygulamaları sahayla birleştirmesi sayesinde hepsinin elinde tabletler ya da akıllı telefonlarla her bir ekip hangi vakaya gideceğini online harita üzerinden anında görebiliyor; bir vakadaki işi bittiğinde en yakın diğer vakaya bu sistemle yönlendiriliyor.

İstanbul'u sokak sokak dolaşıyorlar! İlk kez görüntülendiler...

Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) ile Halk Sağlığı Yönetim Sistemi (HSYS), e-nabız ve Teletıp gibi uygulamaların birbirine entegre olması sayesinde izolasyona alınan vatandaşın taahhütnamesinin onam formu bile dijital ortamda alınıyor; böylece sağlık çalışanı ile pozitif vakaların teması en aza indirilmiş olunuyor.

İstanbul'u sokak sokak dolaşıyorlar! İlk kez görüntülendiler...

Ayrıca online harita üzerinden bir tıkla, hanki noktada kaç vaka var, hangi vakanın kaç temaslısı var ve temaslılarının harita üzerindeki konumları gibi bilgilere anında ulaşılabiliyor.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

sokaga-cikma-yasagi-kadikoy’un-kaderini-degistiriyor-–-gercek-gundem

Sokağa çıkma yasağı Kadıköy’ün kaderini değiştiriyor – Gerçek Gündem

aseren-hamile-kadina-vali’den-karpuz-izni-–-haberler-–-haberturk

Aşeren hamile kadına Vali’den karpuz izni – Haberler – Habertürk