in

İnanılmaz görüntüler! Türk astrofotoğrafçı o anı görüntüledi – Hürriyet

inanilmaz-goruntuler!-turk-astrofotografci-o-ani-goruntuledi-–-hurriyet

DHA

Haber Giriş: 01 Mayıs 2020 – 09:02,

Dünyaca ünlü Türk astrofotoğrafçı Mehmet Ergün (40), Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) Güneş’in önünden geçişini görüntülemeyi başardı. Ergün, 1 saniyeden az süren geçiş sırasında çektiği 34 kare fotoğraftan timelapse (zaman atlamalı) video oluşturdu.

1

Abone Olgoogle-news

Yaklaşık 34 yıl önce ailesiyle Türkiye’den Almanya’ya göç eden Mehmet Ergün, bir süre sonra hobi olarak fotoğrafçılığa başladı. Uzaya olan merakı nedeniyle Samanyolu Galaksisi’ni çekmeye başlayan Ergün, Dünya yörüngesinde bulunan en büyük yapay uydu olan ISS’in Güneş’in önünden geçişini, 11 Nisan günü görüntülemeyi başardı.

20.9 SANİYEDE 34 FOTOĞRAF

Abone Olgoogle-news

0.9 SANİYEDE 34 FOTOĞRAF

Güneş’in önünde siyah bir leke gibi gözüken ISS’in bu geçişi, yalnızca 0.9 saniye gözlemlenebiliyor. Ergün, 1 saniyeden az süren ISS’in geçişini, Almanya’dan anbean çekti. Çektiği yüksek kaliteli ve çözünürlüklü 34 kare fotoğrafı timelapse video haline getiren Ergün’ün, fotoğrafları, büyük beğeni topladı. Teleskopla uzay istasyonunu görüntüleyen Ergün, farklı zamanlarda ISS’in geçişini görüntülemeye çalıştığını, 10’uncu denemesinde başardığını söyledi.

3GÖRDÜKLERİMİ AİLEMLE PAYLAŞMAK İSTEYİNCE FOTOĞRAF ÇEKTİM

Abone Olgoogle-news

‘GÖRDÜKLERİMİ AİLEMLE PAYLAŞMAK İSTEYİNCE FOTOĞRAF ÇEKTİM’

Teleskop üreticisi firmaların yeni ürünlerini test etmesi için kendisine gönderdiğini söyleyen Ergün, “Astronomiye ilgim çocuk yaşta başladı. İzinlerde ailemle birlikte Türkiye’ye köye gidiyorduk. Orada yıldızlar çok net görülüyordu. Yıldızları ve Samanyolu’nu bu kadar net görünce merakım arttı. 2010 yılında kendime bir teleskop alıp, gökyüzünü gözlemlemeye başladım. Gezegenleri gözlemledikten sonra gördüklerim beni çok etkiledi. Gördüklerimi ailemle de paylaşmak istedim ve fotoğraf çekmeye başladım” dedi.

44 HAFTA ÖNCE PLANLAMAYA BAŞLADIM

Abone Olgoogle-news

‘4 HAFTA ÖNCE PLANLAMAYA BAŞLADIM’

Çekimi yapmak için 4 hafta önce planlamalara başladığını belirten Ergün, “ISS’in dünyanın çevresinde dönüşü yaklaşık 92 dakika sürüyor. ISS’i her zaman istediğimiz noktadan göremiyoruz.

5

Abone Olgoogle-news

Dünya ile Güneş’in arasından geçme olayı ise çok nadir rastlanabiliyor. Mesela görebileceğiniz noktanın 1 kilometre sağından veya solundan göremezsiniz.

610UNCU DENEMEMDE ÇEKEBİLDİM

Abone Olgoogle-news

’10’UNCU DENEMEMDE ÇEKEBİLDİM’

Bu çekimi yapmak için 4 hafta önce planlamaya başladım. ISS transit fotoğraflarını çekebilen bir tek ben değilim. Daha önce çekenler oldu, benden sonra da olacak. Çok nadir görülebiliyor ve biraz şans işi bunu çekebilmek” diye konuştu.

7

Abone Olgoogle-news

Daha önce 3 kez bu olayı çektiğini, ancak kalitelerinin son çektiği kadar iyi olmadığını söyleyen Ergün, “Kullandığım teleskop ile sadece güneş gözlenebiliyor.

8

Abone Olgoogle-news

ISS yaklaşık 480 kilometre yukarıda ve 28 bin kilometre hızla hareket ediyor. Görebileceğimiz tam geçiş olayı 1 saniyeden az, 0.9 saniye sürüyor.

9

Abone Olgoogle-news

Çektiğim fotoğrafları timelapse video haline getirdim. Bu olayı 10’uncu kez çekmeye çalıştım, 3’ünde çekebildim. Ancak daha önce çektiklerimin kalitesi bu kadar yüksek değildi.

10

Abone Olgoogle-news

Bundan sonra ise daha önce çekilmemiş bir fotoğraf çekmek istiyorum. Bu sefer ISS transit fotoğrafına kendimi de eklemek istiyorum” dedi.

11GÖZLEMEVİ VE ASTRONOMİ FESTİVALLERİ ARTSIN

Abone Olgoogle-news

‘GÖZLEMEVİ VE ASTRONOMİ FESTİVALLERİ ARTSIN’

Türkiye’de gözlemevlerinin ve astronomi festivallerinin sayısının artmasını istediğini belirten Ergün, “Türkiye’de son zamanlarda gerçekleştirilen astronomi festivallerinden dolayı, astrofotoğraçılığa ilgi son zamanlarda arttı.

12

Abone Olgoogle-news

Ben her sene Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali’ne katılıyorum. Orada astronomiyle ilgilenen çok fazla insanla tanıştım” şeklinde konuştu.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

kritik-teknolojiler-ve-on-birinci-kalkinma-plani-–-sanayi-gazetesi

Kritik teknolojiler ve On Birinci Kalkınma Planı – Sanayi Gazetesi

madagaskar’da-dinozorlar-doneminden-kalma-bir-canliya-ait-fosil-bulundu-–-hurriyet

Madagaskar’da dinozorlar döneminden kalma bir canlıya ait fosil bulundu – Hürriyet