in

Hangi telefon daha iyi? – CNN Türk

hangi-telefon-daha-iyi?-–-cnn-turk

Ekran bölümünü ilk sıraya koymamızın nedeni, ekranın bir oyuncu için en önemli donanım olmasıdır. Yüksek kaliteli dokunmatik panel ve yüksek çözünürlüklü ekran, düzgün ve keyifli bir oyun deneyimi sağlar. Ayrıca, oyuncuların oyun oynarken saatlerce ekrana bakması gerekiyor. Bu yüzden de ekranın göz dostu olması gerekiyor.

Oyun telefonlarının ekranları normal telefonlara göre genelde büyük oluyor. Red Magic 5G, 144Hz yenileme hızına sahip 6.65 inç büyüklüğünde 1080×2340 (FHD+) Piksel çözünürlüğe sahip bir ekrana, Black Shark 3 Pro ise 90Hz yenileme hızına sahip 7.1 inçlik 1440×3120 (QHD+) piksel çözünürlüğe sahip bir ekrana yer veriyor. Ekranlardaki renk doyumu e-spor oyuncuları için çok önemli. Her iki telefonun da bu konuda doyurucu olduğunu belirtelim.

Black Shark 3 Pro vs Nubia Red Magic 5G karşılaştırmasında ekran konusunda Red Magic bir tık önde gibi gözüküyor. Black Shark’ın tasarımsal avantajı telefonun ekran konusundaki açığını kapatıyor. Nasıl mı? Xiaomi telefonun sağ ve sol yan kenarına hedef alıp ateş etmenize yarayan tuşlar yerleştirmiş. Bu tuşlar ekrana basmaktan çok daha kolaylık sağlıyor.

İşlemci ve performans

Bu konuda söyleyecek çok da bir şey yok. Her iki telefon da gücünü 7nm fabrikasyon süreci sonucunda üretilen 8 Çekirdekli 2.84 GHz hızına sahip Qualcomm Snapdragon 865 (SM8250) yonga setinden alıyor. Bu yonga setinde ana işlemci Single-core 2.84 GHz Kryo 585 (ARM Cortex-A77) , birinci yardımcı işlemci Triple-core 2.4 GHz Kryo 585 (ARM Cortex-A77), ikinci yardımcı işlemci Quad-core 1.8 GHz (ARM Cortex-A55) ve grafik işlemcisi Adreno 650.

Black Shark 3 Pro vs Nubia Red Magic 5G karşılaştırmasında farklılıklar depolama ve RAM konusunda karşımıza çıkıyor. Her iki telefonda 8GB RAM bulunuyor.

Ancak RAM seçeneklerinde Nubia Red Magic 5G’de 8/12/16GB sçenekleri bulunurken, Black Shark 3 Pro’da 8/12GB RAM seçenekleri bulunuyor. Dahili depolama Nubia’da 128GB iken Red Magic’de 256GB olarak tercih edilmiş.

Dolayısıyla her iki telefonun performansı hemen hemen aynı. Sadece RAM seçeneği 16 olduğunda bir fark ortaya çıkıyor. Ancak bu da muhteşem bir fark değil. Aşağıda farklı oyunlarda telefonların elde ettiği değerleri görebilirsiniz. Oyun akıcılığı açısından Nubia Red Magic 5G öne çıkarken ayrıntılı görüntü kalitesi ve uzun pil ömrü diyorsanız eliniz Black Shark 3 Pro’ya gitmeli.

Diğer özellikler

Black Shark 3 Pro vs Nubia Red Magic 5G karşılaştırmasında önemli bir konu da soğutma sistemi. İyi bir oyun deneyimi için telefonun soğuk kalması lazım. Red Magic, aktif hava soğutmasını ve sıvı soğutmayı bir araya getiren tek marka olarak biliniyor. Bu yüzden ondan beklentimiz büyüktü. Ancak bizi hayal kırıklığına uğrattı. Neden mi ? 27 derece oda sıcaklığında 40 dakika boyunca 90fps HDR modda PUBG oynadık. 40 dakika sonunda Magic’i tutamıyorduk.

Sıcaklık 43 dereceye kadar yükseldi. Black Shark 3 Pro’da ise 38 dereceyi gördük. Black Shark 3 Pro soğutma konusunda daha gelenekselci. Çift sıvı soğutma sistemini kullanıyor. Neyse ki aktif soğutmayı çalıştırdığımızda telefonlar çabucak soğuyor. Ancak yine de burada Xiaomi’nin oyun canavarını üstün görüyoruz.

Gerçek şarj testinde, Black Shark 3 Pro’yu % 0 ila 70 arasında şarj etmek sadece 22 dakika sürdü ve sonunda tam şarj testini tamamlamak 44 dakikamızı aldı. Red Magic 5G ise 15 dakikada gücün % 50’sini doldurabilir ve tam şarj testi 42 dakikada tamamlanıyor. Ardından 40 dakika boyunca PUBG Mobile’ı en yüksek yenileme hızı ve erişebilecekleri en yüksek HDR grafik ayarlarıyla oynamaya başladık. Telefonların ikisi de gücün % 19’unu tüketti.

BlackShark 3 Pro, 65W hızlı şarj teknolojisine sahip 5000mAh batarya ile geliyor. Daha küçük bir bataryaya sahip olan Red Magic 5G, 55W hızlı şarj teknolojisine sahip ve 4500mAh’lık bir bataryaya sahip.


Sonuç olarak her iki telefon aşağı yukarı birbiriyle aynı. Eksik olan taraflar firmalarca geliştirilen aksesuarlarla zaten giderildi.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

redmi-note-9s-fiyatini-hak-ediyor-mu?-–-cnn-turk

Redmi Note 9S fiyatını hak ediyor mu? – CNN Türk

guardian:-ingiltere-hukumeti,-koronavirus-pasaportu-icin-teknoloji-firmalariyla-gorusuyor-–-bbc-turkce

Guardian: İngiltere hükümeti, koronavirüs pasaportu için teknoloji firmalarıyla görüşüyor – BBC Türkçe