in

Görme engellilere özel Google desteği – Bilim Teknoloji Haberleri – CNN Türk

gorme-engellilere-ozel-google-destegi-–-bilim-teknoloji-haberleri-–-cnn-turk

14.04.2020 – 09:40 | Son Güncelleme:

Ecevit Bıktım

Görme engellilere özel Google desteği

Görme engelli bireylerin hayatları tahmin ettiğinizden çok daha zor olabiliyor ve Görme engellilere özel klavye bu zorluğu azaltabilir.

Hem teknoloji dünyası hem de diğer birçok platform bu insanlara yardım etmek için ellerinden gelen bütün çabayı gösteriyor. Özellikle de Google bu konuda en fazla yardımı dokunan kuruluşlar içerisinde yer alıyor. Pek çok akıllı telefon modeline uygun olan Braille klavyeleri, artık her platformda kullanılabilecek.

Google tarafından yapılan çalışmaların büyük oranda sağlıklı insanlar için olması bazen tepki topluyordu. Şirketin daha fazla dezavantajlı insana destek olması gerektiğini düşünen kişilerin sayısı da hiç az değildi.

Google bunun farkında olacak ki yeni bir destek sistemi geliştirdi. TalkBack adlı uygulama, kullanıcılara böyle bir klavye desteği sunuyor. Bu klavye desteği sayesinde görme engelli bireyler çok rahat bir şekilde yazı yazabiliyor. Ayrıca sesli komut gibi desteklere sahip olan bu uygulama ile birlikte Google önemli bir adım atmış oldu.

Android 5.0 ve daha güncel sürüm kullanan tüm cihazlarda bu uygulamayı kullanmak mümkün hale getirildi. Böylece görme engelliler çok daha fazla akıllı telefon kullanım imkanına kavuşacak.


Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

kanal-d-ana-haber-3-mayis-canli-izle!-gundem-haberleri!-–-super-haber

Kanal D Ana Haber 3 Mayıs canlı izle! Gündem haberleri! – Süper Haber

en-sevdigimiz-5-teknolojik-aksesuar-–-pembe-teknoloji

En sevdiğimiz 5 teknolojik aksesuar – Pembe Teknoloji