in

G7 toplantısı | Büyümeyi sağlamak için tüm politika araçları kullanılacak – Evrensel

g7-toplantisi-|-buyumeyi-saglamak-icin-tum-politika-araclari-kullanilacak-–-evrensel

G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada “Maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, güçlü, sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı bir büyümeyi sağlamak için mevcut tüm politika araçlarını kullanmaya kararlılar. Krizin neden olduğu küresel ekonomik şoklara müdahale ve etkilenen ülkelere destek sağlamak için birlikte çalışıyorlar” denildi.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları telekonferans yöntemiyle gerçekleştirdikleri toplantının ardından ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada, maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının ekonomik büyümeyi yeniden sağlama, istihdamı, işletmeleri ve finansal sistemin direncini koruma için gereken her şeyi yapma taahhüdünü yineledikleri belirtildi. 

Açıklamada, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin sağlık sistemlerini geliştirmek ve salgının ekonomik etkilerini hafifletmek için büyük ölçekli kaynaklara ve teknik yardıma ihtiyaç duyduğu belirtilerek, “Maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, güçlü, sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı bir büyümeyi sağlamak için mevcut tüm politika araçlarını kullanmaya kararlılar” değerlendirmesinde bulunuldu. 

Salgının gelişmekte olan ülkelerde yaratacağı zorlukların görüşüldüğü belirtilen açıklamada, “Krizin neden olduğu küresel ekonomik şoklara müdahale ve etkilenen ülkelere destek sağlamak için birlikte çalışıyorlar” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası Grubu ve bölgesel kalkınma bankaları tarafından alınan önlemleri desteklediği, kritik fon ihtiyacının karşılanması için IMF’nin Afet Etkilerinin Sınırlandırılması ve Borcun Hafifletilmesi Fonu (CCRT) ile Yoksulluğu Azaltma ve Büyüme Fonu’na katkı yapma çağrısında bulunuldu.

G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının açıklamasında, en yoksul ve kırılgan ülkelerden uygun olanlarının borç ödemelerinin askıya alınmasının desteklendiği belirtildi. (AA)

Reklam

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

ulkelerin-politika-sikiligi-ve-covid-19-vaka-sayisi-iliskisi-–-dogruluk-payi

Ülkelerin Politika Sıkılığı ve COVID-19 Vaka Sayısı İlişkisi – Doğruluk Payı

kilicdaroglu:-devletin-bu-konuda-politika-uretmesi-lazim-–-son-dakika-haberleri-internet-–-cnn-turk

Kılıçdaroğlu: Devletin bu konuda politika üretmesi lazım – Son Dakika Haberleri İnternet – CNN Türk