in

Fed politika yapıcıları ABD’de koronavirüs kaynaklı gerilemeden sonra yavaş ve inişli çıkışlı toparlanma öngörüyor – Investing.com Türkiye

fed-politika-yapicilari-abd’de-koronavirus-kaynakli-gerilemeden-sonra-yavas-ve-inisli-cikisli-toparlanma-ongoruyor-–-investing.com-turkiye

Ekonomik İndikatörler44 dakika önce (06.05.2020 09:24)

© Reuters.  © Reuters.

Jonnelle Marte / Lindsay Dunsmuir

6 Mayıs (Reuters) – ABD Merkez Bankası’nın (Fed) üst düzey politika yapıcıları, ABD ekonomisinin onlarca yılın en kötü resesyonunu olmaya evrilen gerilemeden sonra yılın ikinci yarısında toparlanmaya başlayabileceğini ancak büyümenin yavaş ve inişli çıkışlı olabileceğini açıkladı.

ABD eyaletlerinin çoğunluğu koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için haftalardır kapalı kalan ekonomilerini yeniden açmaya başlarken, Fed politika yapıcıları söz konusu açıklamaları yaptı.

Son altı hafta içinde 30 milyondan fazla Amerikalı işsizlik maaş başvurusu yaptı. Koronavirüs yayılmaya devam ederken ABD’de COVID-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı, 70,000’i aşsa da; ABD Başkanı Donald Trump hane halkı ve şirket bilançolarını onarmak için ekonomik faaliyeti yeniden başlatmayı şiddetle talep ediyor.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, CNBC ile yaptığı söyleşide “Hayatımızda gördüğümüz en ciddi ekonomik faaliyet daralması ve işsizlik artışını yaşıyoruz. Ne yazık ki, işsizlik oranı muhtemelen 1940’lardan beri görmediğimiz rakamlara yükselecek” dedi.

Reuters anketine katılan ekonomistler işsizliğin Nisan’da %16’ya yükselmesini öngörüyorlar.

Clarida yine de, Fed’in ekonomiye kalıcı zararı sınırlayabileceğini ümit ettiğini belirterek, işletmelerin yeniden açılması ve insanların işe dönmesi sonrasında, ekonomik toparlanmanın yılın ikinci yarısında başlamasının “olasılık aralığında” olduğunu da ekledi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic herhangi bir toparlanmanın şekline yönelik çok sayıda farklı olasılık olduğunu belirterek, “Birçok toplumda ‘V’ şeklinde toparlanmayı sağlamak çok zor olacak” dedi.

EKONOMİYİ YENİDEN AÇMAK ‘CESUR BİR KARAR’

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, yılın ikinci yarısında ekonomik büyümeye geri dönüş beklemenin “makul” olduğunu, ancak böyle bir sonucun diğer daha kötümser senaryolara kıyasla çok muhtemel olmadığını söyledi.

Evans muhabirlerle yaptığı telekonferans görüşmesinde koronavirüs salgını devam etse bile ekonomiyi yeniden açma çabalarını “oldukça yüksek riskli cesur bir karar” olarak gördüğünü söyledi ve “Ekonomik faaliyetteki yükseliş başlangıçta yavaş olacak” dedi.

(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Nevzat Devranoğlu, Ebru Tuncay)

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

”ak-partili-belediye-baskani,-kultur-bakani’yla-kavga-etti”-–-haber3.com

”AK Partili belediye Başkanı, Kültür Bakanı’yla kavga etti” – Haber3.com

dogu-akdeniz’de-rumlara-buyuk-sok-–-yeni-asir

Doğu Akdeniz’de Rumlara büyük şok – Yeni Asır