in

Erdoğan açıkladı. Kocaeli’nin seyahat kısıtlama yasağı kalktı mı? – EN KOCAELİ HABER SİTESİ

erdogan-acikladi.-kocaeli’nin-seyahat-kisitlama-yasagi-kalkti-mi?-–-en-kocaeli-haber-sitesi

YASAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 il için seyahat kısıtlamasının kaldırıldığını aktardı. Ancak kısıtlama kalkan bu illerin içinde Kocaeli yer almadı. Erdoğan bu 7 il dışındaki kentler için kısıtlama kararının 15 gün daha uzatıldığını bildirdi.

DÖRT ANA BAŞLIK

İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Ramazan ayının hayrı üzerimize olmasnı niyaz ediyorum. Dünyanın tamamıyla birlikte ülkemizi etkileyen Korona virüs salgınında önemli bir dönüm noktasındayız. Türkiye dört ana hedef etrafında salgınla mücadele etti. Fiziki mesafe temini, sağlık sistemi, temel ihtiyaç maddeleri tedariği ve kamu düzenini sağlamak bizim hedeflerimizdi. Hamdolsun bunu başardık. Gelişmiş ülkeler dahi kontrolü sağlamayı başaramazken biz bunu sağladık.

4 MİLYON 400 BİN VATANDAŞ

Salgının ülkemizde görüldüğü ilk günden itibaren adımlarımızı bilinçli ve zamanlı attık. Bilim Kurulumuzun tavsiyeleriyle her türlü tedbiri aldık. Okullardaki eğitim öğretime vakitlice ara verdik. Mümkün olan tüm sektörlerde evden çalışma modeline geçtik. Vatandaşlarımıza nakdi yardımlar yaptık. 4 Milyon 400 bin vatandaşımıza biner lira yardımda bulunduk. Üçüncü sosyal yardım destek programında daha kapsamlı yardımlar yapacağız. Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına destek 1 Milyar 900 Milyon lirayı geçti.

YENİ BİR NORMAL

Aldığımız tedbirlerin önemli kısmında bir buçuk ayı geride bıraktık. İnsanlarımızın hayatını sınırlandırmak zorunda kaldık. Herkesin eski günleri özlediğini biliyoruz. Normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız. Şu gerçeği asla aklımızdan çıkarmamalıyız. Ülkemizdeki hiçbir şey eskiden bildiğimiz normal düzene asla dönmeyecektir. Dönemeyecektir. İlaçların ne zaman kullanılabileceği belli değildir. Evet normale döneceğiz ama bu yeni bir normal olacaktır.

DİKKAT ETMELİYİZ

Uluslararası seyahatlerin ne zaman açılacağı henüz belli değildir. Bir normalleşme planı açıkladık. Şimdi o planı milletimle paylaşıyorum:

Sınırlandırmaların esnetilmesiyle ilgili düzenlemeleri mayıs, haziran ve temmuz aylarına yayıyoruz. Maske kullanımına devam edilmesi gerek ve kişisel mesafeye dikkat etmemiz gerekiyor.

SOKAĞA ÇIKABİLECEKLER

Mayıs ayı normalleşme planını sizlerle paylaşmak istiyorum:

Tüm kurumlar ve işletmeler Sağlık Bakanlığımnızın göndereceği faaliyetlere uygun şekilde yürütecek.

65 yaş üzeri grubumuza sokağa çıkma sınırlandırılması günlerinin birinde 4 saat dışarı çıkma imkanı getiriyoruz. İlk uygulama 10 Mayıs Pazar günü saat 11:00 ile 15:00 arasında gerçekleştirilecek.

20 YAŞ ALTI İÇİN

20 yaş altı için bu esnemeyi de yapacağız. 13 Mayıs Çarşamba günü 0-15 yaş aralığı saat 11:00 ile 15:00 arasında sokağa çıkıp yürüme mesafesinde dolaşabilecek.

15 Mayıs Cuma günü aynı saat ve kurallar dahilinde 15-20 yaş arası dışarı çıkabilecek.

İŞLETME VE AVMLER AÇILIYOR

Berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs’ta faaliyete geçecek.

Alışveriş merkezleri 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayacak.

Giyim sektörü 11 Mayıs’ta hizmete açılabilecek.

15 HAZİRAN

Cerrahi ve bez maske satışına izin vermeyi planlıyoruz.

Üniversiteler 15 Haziranda akademik takvime dönecek.

Adliyeler 15 Haziran’da kısıtlamaları kaldıracak ve durdurulan işlemleri yapmaya devam edecek.

7 İL İÇİN YASAKLAR SONA ERDİ

Kurallara riayet düzeyine bakarak sonraki haftalarda aynı uygulamayı devam ettireceğiz. Bu hafta sonu sokağa çıkma sınırlamasını sürdürüyoruz. 31 ilde şehirlerarası giriş çıkış sınırlandırılmasını bu geceden itibaren 7 ilimiz için bitiriyoruz. Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla’dır. Her hafta illerimizle ilgili değerlendirme yapacağız. Diğer illerimizde giriş çıkış sınırlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır.

TAKSİLERDE ‘TEK-ÇİFT’ UYGULAMASI KALDIRILDI

Tek çift ticari plakalı taksi uygulamasını 15 Mayıs’ta kaldırıyoruz. Berber, kuaför, güzellik salonu 11 Mayıs’ta faaliyete geçebilecek.

MASKE SATIŞINA İZİN VERİLECEK

Bugüne kadar piyasada satışına izin vermediğimiz cerrahi maske, bez maske satışına halkımızın kolayca ulaşabileceği yerlerde izin vermeyi planlıyoruz.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

son-dakika…-fransa’da-olu-sayisi-25-bini-asti-–-sozcu

Son dakika… Fransa’da ölü sayısı 25 bini aştı – Sözcü

hangi-illere-seyahat-kisitlamasi-kalkti?-–-f5haber

Hangi illere seyahat kısıtlaması kalktı? – F5HABER