in

Ehl-i dalâlet, dünya işlerinde niçin ehl-i hidayete galebe etmektedir – Yeni Asya

ehl-i-dalalet,-dunya-islerinde-nicin-ehl-i-hidayete-galebe-etmektedir-–-yeni-asya

04 Mayıs 2020, Pazartesi 00:57

RİSALE-İ NUR’DAN SORU VE CEVAPLAR – Hazırlayan: İBRAHİM ERSOYLU

Küfür ve dalâlette gidenler, ebedî hayatı kazanmak için kendilerine verilmiş olan istidat ve duyguları, dünyada fani şeyleri kazanmak için harcıyorlar. Divane olmuş elmasçı bir Yahudinin parlak camları elmas fiyatına satın alması gibi davranıyorlar.

Küfür bir divaneliktir, dalâlet bir sarhoşluktur, gaflet bir sersemliktir ki, bakî meta yerine fanî metaı satın aldırır. Dalâlet ehlinin inat, hırs, haset gibi hisleri çok şiddetlidir. İnat ve hırs duygularını bu dünyaya yönlendirirler. Dünya işlerinde muvaffak olmak için ahireti kazanmak üzere verilmiş olan elmas kıymetindeki akıl, kalp, ruh ve diğer manevî duygularını dünya işlerine harcarlar. Bu suretle de ehl-i hidayete dünya işlerinde üstün gelirler. 1

Onların yolu batıl da olsa, o yolda gösterdikleri ihlâs ve samimiyet yüzünden başarılı oluyorlar. Çünkü ihlâs şerde de olsa neticesiz kalmaz.

Hak ehli de, (İslâmın dünya işlerine dair mesajını anlayıp uygulamadıkları zaman) dünya işlerinde dalâlet ehline mağlûp olmaları neticesinde zillete, mahkûmiyete ve riyaya düşüp ihlâsı kaybederler, Dünya ehline dalkavukluk etmeye mecbur olurlar. 2

Dipnotlar:

1- Barla Lâhikası, s. 153.

2- Lem’alar, s. 159.

Fotoğraf: Erhan Akkaya

Okunma Sayısı: 297

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi’ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

son-dakika…-kuzey-kore-ile-guney-kore-arasinda-silah-sesleri-–-sozcu

Son dakika… Kuzey Kore ile Güney Kore arasında silah sesleri – Sözcü

abd’den-sert-aciklama:-cin-koronavirusu-kasten-sakladi-–-haber7

ABD’den sert açıklama: Çin koronavirüsü kasten sakladı – Haber7