in

e-Devlet’ten seyahat izin belgesi nasıl alınır, şartlar neler? Şehirler arası seyahat izni e-devlet başvuru ekranı – Milliyet

e-devlet’ten-seyahat-izin-belgesi-nasil-alinir,-sartlar-neler?-sehirler-arasi-seyahat-izni-e-devlet-basvuru-ekrani-–-milliyet

Dünyaya yayılan corona virü salgını Türkiye’de de görüldü. Corona virüs kapsamında alınan önlemler arasında seyahat yasağı da yer aldı. Şehirler arası yolculuk yapacak olanlar seyahat izin belgesi almanın detaylarını araştırıyorlar. Peki şehirler arası yolculuk izni şartları neler, e-Devlet’ten seyahat izin belgesi nasıl alınır?

SEYAHAT İZİN BELGESİ ŞARTLARI NELERDİR?

İçişleri Bakanlığı, araç giriş kısıtlamasına ilişkin istisnaları belirleyen ek genelgeyi valiliklere gönderdi.

Uygulamaya ilişkin istisnalara yer verilen genelgede Seyahat İzin Belgesi alabilecek kişiler şu şekilde sıralandı:

“- Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya önceden alınmış doktor randevusu, kontrolü olanlar.

– Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar.

– Ölüm nedeni Kovit-19 olanlar hariç 4 kişiyi geçmemek şartıyla cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar.

– Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler.

– Tedavi olduğu hastaneden taburcu olanlar, bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelen ve kalacak yeri olmayanlar ile askerlik hizmetini tamamlayanlara seyahat izin belgesi verilebilecek

– Seyahat izin belgeleri, özel araçlar için yolcu taşıma kapasitesi ile sınırlı, D2 yolcu taşıma belgesine sahip maksimum 20 yolcu kapasiteli ticari araçlar için ise yolcu sayısı kapasitesinin yarısını geçmemek şartıyla kullanılabilecek

– Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler.

– Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar.

– Ceza infaz kurumlarından salıverilenler

– Yurt dışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar.”

– İzin belgesi özel araçlarda, yolcu sayısıyla sınırlı

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, corona virüs tedbirleri kapsamında “Seyahat İzin Belgesi” başvurularının e-Devlet’ten yapılabileceğini açıkladı.

Seyahat İzin Kuruluna iletilecek başvuru, kurul tarafından değerlendirmeye alınacak.Değerlendirme sonucu başvurucuya SMS ile bildirilecek.

Başvurusu onaylananlar, otogar veya havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul edilecek.

SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

ÖZEL ARAÇLA ŞEHİR DIŞINA ÇIKMAK YASAK MI?

Zonguldak ve 30 büyükşehirde ise şehirlere giriş ve çıkışlar 4 Nisan saat 00:00 itibariyle yasaklandı.

İşte o 30 büyükşehir;

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

kriz-sagligin-onemini-ogretti-–-dunya-gazetesi

Kriz sağlığın önemini öğretti – Dünya Gazetesi

ekonomi-ve-siyaset-gundemi-6-mayis-2020-–-bloomberg-ht-–-bloomberght

Ekonomi ve siyaset gündemi- 6 Mayıs 2020 – BLOOMBERG HT – BloombergHT