in

Dünya onları konuşuyor! İşte Türkiye’nin gizli kahramanları… – Sabah

dunya-onlari-konusuyor!-iste-turkiye’nin-gizli-kahramanlari…-–-sabah

Haberler
Galeri
Dünya onları konuşuyor! İşte Türkiye’nin gizli kahramanları…

Türkiye’nin coronavirüs ile mücadelesi dünya basınında geniş yer buldu. Coronavirüs testi pozitif çıkan kişilerin temas ettiği kişileri tek tek bularak bilgilendiren ve virüsün buluşmasını engellenmesinde büyük rol oynayan filyasyon ekibi uluslararası haber ajansı Reuters tarafından görüntülendi. Türkiye’nin gizli kahramanları olarak adlandırılan filyasyon ekiplerini izleyen Reuters, Türkiye’nin dünya basınında geniş yer bulan corona virüs mücadelesini merceğe aldıGiriş Tarihi: 02.05.2020
10:39


Güncelleme Tarihi: 02.05.2020
11:55


Dünya onları konuşuyor! İşte Türkiye'nin gizli kahramanları...

Türkiye‘nin coronavirüs ile mücadelesi dünya basınında geniş yer buldu. Coronavirüs testi pozitif çıkan kişilerin temas ettiği kişileri tek tek bularak bilgilendiren ve virüsün buluşmasını engellenmesinde büyük rol oynayan filyasyon ekibi uluslararası haber ajansı Reuters tarafından görüntülendi. Türkiye’nin gizli kahramanları olarak adlandırılan filyasyon ekiplerini izleyen Reuters, Türkiye’nin dünya basınında geniş yer bulan corona virüs mücadelesini merceğe aldı


Dünya onları konuşuyor! İşte Türkiye'nin gizli kahramanları...

VİRÜS DEDEKTİFLERİ

İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye‘de corona virüs hastalarıyla temasta bulunan kişileri takip etmek amacıyla kurulan ve ‘virüs dedektifi’ adıyla anılan filyasyon ekiplerinin fotoğraflarını dünyaya servis etti.

Reuters foto muhabiri Tuvan Gümrükçü tarafından çekilen fotoğraflar, Ankara’da ev ev gezen filyasyon ekiplerini izledi.


Dünya onları konuşuyor! İşte Türkiye'nin gizli kahramanları...

1 VAKA NEDENİYLE 200 KİŞİYE ULAŞMAK GEREKİYOR

Sağlık Bakanlığı’na bağlı virüs avcılarının çalışma sistemini Reuters’a anlatan Türk yetkili ise, bazen bir corona virüs vakası nedeniyle 200 kişiye ulaşmak gerektiğini anlattı.


Dünya onları konuşuyor! İşte Türkiye'nin gizli kahramanları...

KAPI KAPI GEZEREK BİLGİLENDİRME YAPILIYOR

İki kişilik ekiplerden oluşan görevliler, corona virüs taşıyan kişilerle teması olan şüphelilerin evlerine giderek kapı kapı geziyor ve gerekli bilgilendirmeleri yapıyor.

Türkiye‘de 81 ilde yapılan filyasyon çalışmasında, virüsü taşıyanlarla teması olmuş kişilere ulaşan, yeni tanı süreçlerini başlatan filyasyon ekipleri, Covid-19 ile mücadelenin sahadaki en aktif üyeleri arasında bulunuyor.


Dünya onları konuşuyor! İşte Türkiye'nin gizli kahramanları...

GİZLİ KAHRAMANLAR

Sahada filyasyon çalışması yapan sağlık çalışanları, görevlerini yürütürken mücadelenin “gizli kahramanları” olarak nitelendiriliyor.


Dünya onları konuşuyor! İşte Türkiye'nin gizli kahramanları...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca filyasyon çalışması ile ilgili “Vaka artış hızının erkenden düşüşe geçmesini bu filyasyonla sağladık. İlk vakadan itibaren tespit ettiğimiz her vakadafilyasyon yönetimini uyguladık” ifadelerini kullanmıştı.


Dünya onları konuşuyor! İşte Türkiye'nin gizli kahramanları...

Bakan Koca sözlerini şöyle sürdürmüştü: “Pozitif tanı konan hastaların her birinin son üç gün içinde temas ettiği bütün kişilere ulaşıp, onları taramaya çalıştık. Bunun ne denli dikkat, titizlik gerektiren bir süreç olduğunu dışarıdan anlamak zordur. Türkiye‘de ölüm artış hızındaki yavaşlama 5. haftada gerçekleşti. Türkiye ölüm artış hızındaki yavaşlamayı en erken yakalayan ülke.”

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

dunya-turundaki-tarihi-yelkenli-gemi-canakkale-bogazi’ndan-gecti-–-mynet

Dünya turundaki tarihi yelkenli gemi Çanakkale Boğazı’ndan geçti – Mynet

seyahat-izni-almak-icin-akin-ettiler!-bir-haftada-17-bin-kisi…-–-hurriyet

Seyahat izni almak için akın ettiler! Bir haftada 17 bin kişi… – Hürriyet