in

Dünya Borsaları – Investing.com Türkiye

dunya-borsalari-–-investing.com-turkiye

ABD Piyasaları

• ABD endeksleri düşüşle başladığı günü endeksinde olan teknoloji şirketlerinin etkisi ile yükselişle kapattı. S&P500 0.4%, DOW30 0.1% ve Nasdaq 1.2% yükselişle günü tamamladı. 

• Warren Buffet’ın Berkshire Hathaway’in (BRKa) tüm havayolu hisselerini sattığını açıklaması American Airlines (AAL), Delta Air Lines (DAL) ve United Airlines (UAL) gibi havayolları hisseleri üzerinde satış baskısı yarattı. American Airlines, Delta Air Lines ve United Airlines şirketleri dünü 5%’in üzerinde satışla kapattı.

• MoffettNathanson, Disney (DIS) hisselerinin “AL” olan görünümünü “TUT” olarak aşağı yönlü revize etti. Tema parklarının beklentilerden geç tekrar açılacak olması şirketin kararında etkili oldu.

• Tyson Foods (TSN) hisseleri ikinci çeyrek görünümünün beklentilerin altında kalacağına dair sinyallerin etkisi ile 7.8% düşüş ile kapattı. Şirket korona virüsü nedeniyle bazı üretim tesislerini durdurduğunu açıklamıştı.

• Vornado Realty Trust (VNO) ve Federal Realty (FRT) gibi alışveriş merkezi operatörleri ABD genelinde bazı alışveriş merkezlerinin açılmasına rağmen düşük yoğunluk nedeniyle dünü düşüş ile kapattı. Vornado Realty 5% ve Federal Realty ise 1.1% düşüş ile kapattı.

• Netflix (NFLX), Microsoft (NASDAQ:), Amazon (NASDAQ:) İçerisinde bulundukları sektörün en popüler şirketleri arasında yer alan Netflix (NFLX), Microsoft (MSFT), Amazon (AMZN) hisseleri sırasıyla 3.10%, 2.45%, 1.31% değer kazandı. Netflix ve Amazon dünkü yükselişleriyle birlikte korona virüsü öncesi seviyelerine gelen ilk S&P500 endeksi şirketleri oldular.

• ConocoPhillips (COP), Goldman Sachs’ın şirket hisseleri satın al seviyesine çıkardıktan sonra ABD merkezli enerji şirketinin hisseleri 3.1% değer kazandı.Goldman Sachs’tan yapılan açıklamada ConocoPhillips (COP) en iyi performans gösteren enerji şirketlerinden biri olduğu belirtildi. 

• Cigna (CI) Wall Street kanadından yapılan açıklamada Coronavirüs ile birlikte artan risklerin durgunluk ortamı yarattığı ve bu durumunda Cigna (CI) şirket karlarını etkilediğini belirtti. Açıklama sonrası şirket hisseleri 1.3% değer kaybetti. 

• Tesla (TSLA) Elektrikli araç üreticisinin payları Morgan Stanley (NYSE:) analistlerinden Adam Jonas’ın şirket hisseleri için hedefin 440 dolardan 680 dolara çıkarması ile Tesla (TSLA) hisseleri 8.5% değer kazandı. Tesla (TSLA) hisseleri Morgan Stanley tarafından açıklanan beklenti rakamının şu an yaklaşık 8% üzerinde işlem görmektedir. 

Avrupa Piyasaları

• Avrupa borsaları Pazartesi gününü de düşüşle kapatarak geçen haftaki kayıplarını bu haftaya da taşımış oldu. ABD ve Çin arasında korona virüsü nedeniyle artan tansiyon ve olası ekonomik yaptırım tehditleri Avrupa endekslerinde satışları da beraberinde getirdi. endeksi 3.64%, CAC40 endeksi 4.24% ve FTSE100 endeksi 00.16% düşüş ile kapattı. 

• ThyssenKrupp (TKA) hisseleri yönetim kurulunun çalışanlarıyla paylaştığı yazıda korona virüsünden kaynaklı asansör satışlarında yeni bir finansal daralma yaşanabileceğini ifade etmesinin ardından dünü 14% düşüş ile kapattı.

• Fransız otomobil trafik tescil kayıtlarında Nisan ayında 89% oranında düşüş yaşandığı açıklandı. Renault (RNO) günü 5.71% düşüş ile kapattı.

• Total (FP) birinci çeyrek net karını 1.8 milyar dolar olarak açıkladı. Geçen senenin aynı döneminde ise bu rakam 2.8 milyar dolardı. Analistlerin beklentisi ise 1.4 milyar dolar açıklanması yönünde idi. İlk çeyrekte temettü oranı ise geçtiğimiz senenin aynı dönemi ile aynı hisse başına 0.66 euro olarak belirlendi.

• Ferrari (RACE) dünü güçlü birinci çeyrek bilançosu sonrası 7% yükselişle kapattı. Piyasa değeri 30 milyar doları aşarak Ford (F) ve General Motors’un (GM) üzerine çıktı.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

konya’da-bir-apartman-karantinaya-alindi-–-haberturk

Konya’da bir apartman karantinaya alındı – Habertürk

son-dakika-haberi:-dunya,-turkiye’nin-sagliktaki-basarisini-konusuyor!-turkiye’yi-ornek-gosterdiler-–-sabah

Son dakika haberi: Dünya, Türkiye’nin sağlıktaki başarısını konuşuyor! Türkiye’yi örnek gösterdiler – Sabah