in

Cumhurbaşkanı duyurdu! Üniversiteler açılacak mı? Üniversiteler ne zaman açılacak? – Habertürk

cumhurbaskani-duyurdu!-universiteler-acilacak-mi?-universiteler-ne-zaman-acilacak?-–-haberturk

Üniversiteler açılacak mı? sorusu son günlerin en çok merak edilen konuların başında geliyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında uzaktan eğitime geçen özel ve devlet üniversitelerinin açılacağı tarihi Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu. Peki Üniversiteler ne zaman açılacak? İşte cevabı…

Üniversiteler açılacak mı?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında okullar ve üniversiteler tatil edilmişti. Milyonlarca öğrenci “üniversiteler ne zaman açılacak?” sorusu araştırıyordu. Gözler YÖK’ten gelecek açıklamaya çevrilmişken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından basın toplantısı düzenledi ve üniversitelerin açılacağı tarihi duyurdu.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son dakika yaptığı açıklamaya göre üniversiteler 15 Haziran’da açılacak ve akademik takvime dönebilecekler.

YÖK’TEN KAYIT DONDURMA HAKKI KARARI

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) alınan yeni kararla, koronavirüs salgını nedeniyle önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrencilerin talep etmeleri halinde 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminde kayıtlarını dondurabilmesine; tez savunma ve yeterlik sınavlarının ise denetlenebilir olma ve “kayıt altına alınmak şartıyla” video konferans gibi dijital imkanlar ile yapılabilmesine olanak sağlandı.

Yükseköğretim Kurulunca, rektörlüklere gönderilen yazıda, koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle üniversitelerde 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmaması yönünde alınan karar hatırlatıldı. Bu kapsamda üniversitelerde eğitim, sadece uzaktan öğretim, açık öğretim ve dijital öğretim yöntemi ile yapılacak ve derslerin teorik kısımlarının gerekli teknik alt yapı ve yeterliğe sahip olmaları halinde uzaktan ve dijital öğretim yöntemle yapılması konusunda üniversiteler yetkili olacak.

Yazıya göre, küresel salgın nedeniyle ikametgahlarına dönen bazı öğrenciler, bulundukları yerlerde internet erişimi, bilgisayar temini gibi olanakları sağlamakta zorlandıklarını belirterek YÖK’ten, uzaktan devam edemedikleri dersler nedeniyle mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Yükseköğretim Kurulunun dünkü toplantısında, Kovid-19 küresel salgınının bahar dönemi eğitimi başladıktan sonra ortaya çıkması ve bazı öğrencilerin uzaktan öğretime devam etme imkanlarının olmadığı da göz önünde bulundurularak bazı yeni kararlar alındı.

Buna göre, koronavirüs salgını nedeniyle önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrenciler, talep etmeleri halinde 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı bahar döneminde kayıtlarını dondurabilecek. Kayıt dondurulan süre, azami süreden sayılmayacak.

Lisansüstü eğitimde tez aşamasında olan öğrencilerin tez döneminde öğretimlerine uzaktan devam edebilmelerine ya da kayıt dondurma işleminden yararlanıp yararlanamayacaklarına, tez danışmanın görüşü alınarak üniversite yönetim kurulunca karar verilecek. Bu süreçte tez döneminde olup azami süresi biten öğrenciler için eğitime ara verilen süre kadar ilave süre verilecek.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

temel-karamollaoglu:-en-basarili-politikalar-ureten-iktidar-ak-parti-iktidari-–-yeni-akit-gazetesi

Temel Karamollaoğlu: En başarılı politikalar üreten iktidar AK Parti iktidarı – Yeni Akit Gazetesi

2-saat-once-5-mayis-2020-‘den-onemli-gundem-basliklari-–-memurlar

2 saat önce 5 Mayıs 2020 ‘den önemli gündem başlıkları – Memurlar