in

Çin’den gündem yine Burak Yılmaz! Özür dilemişti ama… – Milliyet

cin’den-gundem-yine-burak-yilmaz!-ozur-dilemisti-ama…-–-milliyet

• 30 Nisan 2020 – 12:01 • Son Güncelleme:

Beşiktaş kaptanı Burak Yılmaz‘ın, kulübün instagram hesabından yaptığı Çin ile ilgili açıklamalar kadar sonrasında bu sözlerden dolayı özür dilemesi de, Uzakdoğu ülkesinde geniş yankı uyandırdı.

• 30 Nisan 2020 – 12:01 • Son Güncelleme:

Onur Dinçer / Skorer Dış Haberler

Onur Dinçer / Skorer Dış Haberler

1

Deneyimli futbolcu corona salgınının, bir zamanlar top koşturduğu Uzakdoğu ülkesinden dünyaya yayılmasıyla ilgili “Çin’de çok enteresan şeyler yeniyor. Oradan öyle hastalıkların çıkması çok normal.

Çin’den daha çok hastalık geleceğini düşünüyorum. Köpek onların yediklerinin yanında iyi bir şey olarak kalıyor. Ama kültürleri bu” şeklinde ifadeler kullanmıştı.

3

Bu sözler Uzakdoğu ülkesinde büyük yankı uyandırmış, aynı zamanda tepki de toplamıştı.

4

Bunun üzerine futbolcu “Çin’de çok iyi ağırlandım. Yemeklerinin kültürlerinden gelen bir alışkanlık olduğunu da söyledim. İstemeden kırdığım tüm Çin halkından ve dostlarımdan özür dilerim” diyerek özür diledi.

5

Çin’deki Twitter olarak bilinen ülkenin en büyük sosyal medya ağı Weibo üzerinde futbolseverler, Burak Yılmaz’ın bu sözlerini yorumladı.

6

Deneyimli futbolcunun özrünün kabul edildiği ve hakkındaki olumsuz yorumların yerini olumlulara bıraktığı tespit edildi.

7

Hatta bir çok Çinli futbolseverin, Beşiktaşlı oyuncunun röportajını ülkeye tam olarak yansıtmadığı için ülkesindeki medyayı eleştirdiği görüldü. Bunlardan birinde “Burak Yılmaz, Çin’den nefret etmiyor. Bir kısım medya onun sözlerini yanlış anladı, insanları da yanlış anlaşılmaya sevk etti. Beijing Guoan tarihinin en iyi 5 forvetinden biriydi, tek problemi Çin’deki hayata uyum sağlayamaması oldu” ifadeleri kullanıldı.

8

Bir diğer kullanıcının yorumunda “Burak Yılmaz’ın tartışılan röportajında Çin ile ilgili söylediği pozitif bir çok şey de vardı. Ancak ülke medyası sadece olumsuz tarafları alarak haber yaptı. Çin medyası böylece insanları yanlış anlamaya sevk etti. Dolayısıyla medyanın burada kabahati vardı” ifadeleri dikkat çekti.

9

Bir diğer kullanıcı ise, “Burak Yılmaz konuyla ilgili gerçeği bilmiyor olabilir. Ancak sonradan farkına varıp, özür dileyebiliyor. Bu iyi bir şey ve dolayısıyla söylenenleri fazla kafaya takmamalıyız” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

10

Burak Yılmaz’ın sözleri ülkedeki haber sitelerinde de geniş yer buldu. Ülke hakkındaki sözlerinin tepki çekildiği hatırlatılan futbolcunun bu kez, Çin ile ilgili olumlu ifadeler kullanarak bunları düzelttiği belirtildi ve futbolcunun sosyal medya hesabından yaptığı özür açıklamasının tamamına yer verildi.

11

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

corona-virusunde-son-durum:-abd’de-gundem-turkiye’nin-gonderdigi-maskeler-–-sozcu

Corona virüsünde son durum: ABD’de gündem Türkiye’nin gönderdiği maskeler – Sözcü

sporculara-sensorlu-koruma!-teknoloji-devrede…-–-milliyet

Sporculara sensörlü koruma! Teknoloji devrede… – Milliyet