in

BM: Koronavirüsle mücadelede dünya Güney Kore’yi örnek almalı – Milli Gazete

bm:-koronavirusle-mucadelede-dunya-guney-kore’yi-ornek-almali-–-milli-gazete

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, bir yandan koronavirüsle mücadele ederken, diğer yandan iklim değişikliyle savaşan Güney Kore’yi düzenlediği basın toplantısında örnek gösterdi.

“Kore Cumhuriyeti, Covid-19’a müdahalede çok başarılı oldu” diyerek bütün diğer ülkelerin Güney Kore’nin izinden gitmesi gerektiğini söyledi.

Asya ülkesinin “iki şeyin birlikte yapılabileceğini gösteren dikkat çekici bir örnek” sergilediğini ifade eden Guterres, Seul yönetiminin koronavirüs sonrasına ilişkin ekonomik planlarında, emisyonları ve kömür kullanılan termik santralleri azaltmaya da önemli yer ayırmasını çok beğendiğini vurguladı.

Güney Kore, ülke içinde hastalığa yakalanmış yeni bir koronavirüs hastasının Perşembe kaydedilmediğini bildirmişti. Bu, ilk vakayı ABD ile aynı gün, 20 Ocak’ta, açıklayan ülkede uzun süredir ilk kez görülen bir durum. Güney Kore’nin başarısı, hızlı ve çok test yapmasına yoruluyor.

ABD merkezli Johns Hopkins Üniversitesi’nin derlediği verilere göre Güney Kore’de şimdiye kadar 10 bin 774 koronavirüs vakası kaydedildi. Salgın yüzünden 248 kişi yaşamını yitirirken 9 bin 59 kişi Kovid-19’dan iyileşmeyi başardı.

İlk vakayı aynı gün açıklayan ABD’deyse bir milyon 70 bin kişiye tanı konulurken, 63 bini aşkın kişi öldü. 

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

bae’nin-skandallari-bitmiyor!-bir-kirli-oyunu-daha-ortaya-cikti!-–-haber7

BAE’nin skandalları bitmiyor! Bir kirli oyunu daha ortaya çıktı! – Haber7

venezuela’da-hapishane-ayaklanmasi:-17-olu-–-haberler-–-haberturk

Venezuela’da hapishane ayaklanması: 17 ölü – HABERLER – Habertürk