in

ASO Başkanı’ndan kriz sonrası – Dünya Gazetesi

aso-baskani’ndan-kriz-sonrasi-–-dunya-gazetesi

Ankara sanayisi kriz sonrasını nasıl görüyor? ASO Başkanı Nurettin Özdebir, değerlendirmesinde ‘sağlığın stratejik sektör olacağını’ kaydediyor, “Bu salgın ülkemizde yenilikçi tıbbi araştırma üretiminin yeterli olmadığını göstermiştir” uyarısında bulunuyor.

Ankara, Türkiye’nin ikinci büyük sanayi odağı. Sanayinin meslek kuruluşu Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) 9. Başkanı olan Nurettin Özdebir‘i DÜNYA Ankara Temsilcisi Ferit B. Parlak ile sıkça yaptığı renkli Ankara Sohbetleri‘nden tanıyoruz.

Özdebir’in kriz sonrası Ankara, Türkiye ve dünya için yaptığı değerlendirmeleri şöyle sıralayabilirim:

• Küreselleşmenin düşüşe geçtiği günlere doğru evriliyoruz. Yerli girdi üretimleri ve kullanımını esas alan ulusal sanayii geliştirmeyi hedefleyen politika dönüşümleri ertelenemez eşiğe gelmiştir.

• Tedarik zincirinde tampon stok uygulamaları ve envanter geliştirmeleri ön plana çıkacaktır. Ülkeler alternatif tedarikçi ülkelerle-pazarlarla ticaret bağlantısı oluşturma yoluna gideceklerdir.

• Salgın ekonomilerde hem arz hem de talep şoklarını aynı anda ortaya çıkarmaktadır. Bu da ticarette büyük aksaklıklara yol açacaktır. Salgından sonra Türkiye’nin ihracatının toparlanması küresel ekonomilerin toparlanma hızına bağlı olacaktır, bu birinci risktir. Arz güvenliği ve sürekliliğinin sağlanabilmesi göz önüne alınması gereği ikinci büyük riski göstermektedir.

• Büyük ihraç pazarlarının salgının etkisinde olması Türkiye’nin kalıcı bir pazar kaybı anlamına gelecektir. Türkiye ihracatının gelecekte alacağı seyir bugün uygulanan sanayi politikalarına bağlı olacaktır.

• Kriz sonrasında da ulusal üretim, kimya ve ilaç sanayinde medikal ürünlerde ve temel gıda başta olmak üzere dayanıksız üretim mallarına ağırlık kazandırabilecektir. Birçok sektörde yerlileşmenin ön planda olduğunu göreceğiz. Sağlık stratejik sektör olacaktır. Salgın ülkemizde yenilikçi tıbbi araştırma üretiminin yeterli olmadığını göstermiştir.

Özdebir’in ‘’Yenilikçi tıp için yüksek bütçeli araştırmalarına uygun merkezler kurulmalı, özel sektöre de destek verilmelidir’’ sözleriyle, kamu-piyasa ekonomisinin ortak işlevinin buluşacağı alanı sizlere aktarırken, bu değerlendirmesi için ASO Başkanı Nurettin Özdebir‘e DÜNYA adına teşekkür ediyorum.

Bugünün sözü: “COVID-19’un 1929 Buhranı benzeri büyük depresyona yol açmazı kaçınılmazdır.’’ 2008 krizini öngören Prof. Nouriel Roubini

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

ozel-sektor-‘korona’ya-karsi-ne-yapti?-–-dunya-gazetesi

Özel sektör ‘korona’ya karşı ne yaptı? – Dünya Gazetesi

seyahat-izin-belgesi-nasil-alinir,-kimlere-veriliyor-ve-basvuru-nereden-yapilir?-e-devlet-ile-seyahat-yol…-–-sabah

Seyahat izin belgesi nasıl alınır, kimlere veriliyor ve başvuru nereden yapılır? E Devlet ile seyahat yol… – Sabah