in

Apple’ın satışları düştü – Bilim Teknoloji Haberleri – CNN Türk

apple’in-satislari-dustu-–-bilim-teknoloji-haberleri-–-cnn-turk

Yıllık bazda yüzde 3.11 düşüşle 11.2 milyar dolar net gelir elde eden Apple 2020 yılının ilk çeyreğinde hisse başına gelirini 2.55 dolar olarak açıkladı. Apple’ın ürün satışından daha çok servisleri bu süreçte firmanın kasasını doldurmayı sağlamış.

Apple CEO’su Tim Cook, 13.3 milyar dolarlık hizmet geliri elde ettiğini söylüyor. Bu gelirin Apple tarihinin en fazla hizmet gelir olduğunun altı çiziliyor. Hizmet gelirlerindeki bu artışın TV+ ve Apple Arcade servislerinin büyük etkisi bulunuyor.

Apple ayrıca yeni piyasaya sürülen ürünleri olan iPad Pro, MacBook Air ve iPhone SE‘nin bu zorlu koşullarda bile olağanüstü müşteri tepkisi aldığını söyledi. Uygun fiyat politikası izlemeye başlayan Apple’ın, COVID-19 sürecini en az hasar ile kapatacağı düşünülüyor.

Açıklanan raporlara göre; COVID-19 yüzünden 29 milyar dolarlık iPhone geliri elde edildi. Ancak geçen yılın aynı dönemine göre gelirlerde yüzde 7’lik azalma yaşandı. Mac satışlarında 5.4 milyar dolar gelir elde edilmiş. Ancak geçen yıl 5.5 milyar dolar satış gerçekleştirilmişti.

iPad geliri 4.9 milyar dolardan 4.4 milyar dolara düşmüş. Toplam ürün geliri ise yüzde 3’lük düşüşle 45 milyar dolar olarak açıklandı. Hizmet sektöründe; App Store, Apple Music, Video, iCloud, Apple Arcade ve TV+ hizmetlerinden 13.3 milyar dolar gelir sağlandı. Bu gelir geçen yıla göre yüzde 15 artmış durumda.

Hizmetler portföyünde bir yıl öncesine göre 125 milyon kişi artışla 515 milyon dolardan fazla ücretli abonelik geliri sağlanmış durumda. Ücretli abonelikler ise 35 milyondan fazla artış sağlanmış.

Apple’ın aksesuar tarafında ise yüzde 23’lük artışla 6.3 milyar dolar gelir elde edilerek Apple tarihinin rekoru kırılmış oldu. Koronavirüs salgınının en az etkilediği firmalardan olan Apple, fiyat konusunda muhtemelen daha fazla iyileştirme yapacak. 399 dolarlık iPhone SE modeli ile Android pazarını hedef alan Apple, bu politikasını iPhone 12’de de devam ettirecek gibi görünüyor.


Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

galaxy-m11:-1.000-tl-seviyesinde-telefon-–-mynet

Galaxy M11: 1.000 TL seviyesinde telefon – Mynet

4k-60fps-oynamaniza-imkan-veriyor-–-cnn-turk

4K 60FPS oynamanıza imkan veriyor – CNN Türk