in

ABD hukuku ve ahlakı ayaklar altına alıyor Amerika Birleşik Devletleri’ndeki – Aydınlık Gazetesi

abd-hukuku-ve-ahlaki-ayaklar-altina-aliyor-amerika-birlesik-devletleri’ndeki-–-aydinlik-gazetesi

Kendisini “uluslararası lider” olarak tanıtan ABD’nin siyasi saçmalıkları dünyadaki herkesi hayrete düşürüyor. Amerikan medyası bile uluslararası toplumun salgın karşıtı çabalarına, iş birliğine ve hayat kurtarma amacına dikkat çekiyor. Buna karşın Amerikalı politikacılar ise insanların dikkatin bu mücadeleden uzaklaştırmaya çalışarak vicdansızca bir siyaset izliyor. Uluslararası iş birliğini baltalayan bu aktörler asla hoş görülmeyecekler.

ABD tarafı önce yeni tip koronavirüse karşı Çin Halk Cumhuriyeti’nin çabalarını ve şeffaflığını takdir ederek paylaşılan bilgilerin Washington’ın salgınla mücadelesine yardım ettiğini söyledi. Bununla birlikte Washington yönetimi daha sonra U dönüşü yaparak siyasi sorumluluktan kaçabileceğini düşündü.

BEYAZ SARAY IRKÇILIKTAN MEDET UMUYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve diğer uluslararası kuruluşlar yeni bulaşıcı hastalıklarını isimlendirilmesinde herhangi bir ülke ya da bölgenin adını kullanmama kararı aldı. ABD’li politikacılar bu kuralı da ihlal ederek yeni tip koronavirüsü Çin” ya da “Wuhan virüsü” olarak anmayı tercih etti. Uluslararası toplum Çin’in salgınla mücadeleye yaptığı katkıları överken, Amerikalı kimi siyasetçiler ise şantaj yapmak için klişeler inşa etmeye başladılar.

Amerika’nın hamleleri uluslararası hukuk ve adalete de hakaret eder nitelikte. Zira uluslararası hukukta egemen ülkelerin dokunulmazlığı kavramı o ülkenin yaptıklarının başka ülkelerin yasama, yürütme ve yargısından bağımsız olduğu anlamına gelir. Bundan daha da önemlisi ani bir şekilde patlak veren salgın yasal bağlamda “mücbir sebep” olarak değerlendirilir. 

HUKUK SİYASETE ALET EDİLİYOR

Yeni tip koronavirüsü ilk bildiren Çin Halk Cumhuriyeti olmasına karşın virüsün kaynağının tespit edilmesi bilimsel temelli bir çalışma ile mümkün olacaktır. Virüsün kaynağı kimi Amerikalı politikacıların çılgın hayal gücünün değil sadece bilim insanlarının konusudur. Amerikalı politikacılar siyasi hedeflerine ulaşmak için virüsün Çin’deki varlığı hakkında mantıksız bir fantezi icat ettiler ve bu varsayımlar ABD’deki yetkili enfeksiyon uzmanları tarafından dahi kabul görmedi.

Gerçekler Çin’in yeni tip koronavirüsü sınırlama çabaları ile ABD’deki salgının arasında nedensellik olmadığını gösteriyor. Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Hukuk Eski Danışmanı Chimène Keitner bile bazı ABD politikacılarının uygulamalarına tahammül edemedi. Egemen ülkelerin dokunulmazlığı üzerine çalışan isimler ABD mahkemelerinin böyle bir yargı yetki bulunmayacağı noktasında hemfikir. Yale Üniversitesi’nden uluslararası hukuk profesörü Lea Brilmayer ABD’nin hukuku siyasete alet etmesini “Tam bir kâbus.” olarak niteledi.

DAVANIN AMACI SEÇİMLERE YATIRIM

Çin’in yeni tip koronavirüse karşı mücadele ederken şeffaflığı, zamanlaması ve sorumlu tutumu küresel aktörler tarafından kabul edilirken, Dünya Sağlık Örgütü de salgına karşı atılan adımların hızının dünyada eşine az rastlanır olduğunun altını çizdi. ABD’deki belli bir kesimin gerçekleri inkâr ederek fabrikasyon verilere dayanmasının herhangi bir ahlaki temeli yoktur ve bu tavır ayını zamanda insanlığa ihanetti.

ABD medyasında yer alan haber göre, Amerikalı politikacılar yeni tip koronavirüs nedeniyle Çin’in suçlanmasını öngören 57 sayfalık yol haritası hazırlayarak Cumhuriyetçi isimlere ulaştırdı. Chicago Üniversitesi’den Tom Ginsburg, Çin’e karşı hazırlanan kumpası görerek açılması muhtemel davaların “Kasım ayındaki seçimler öncesinde Amerikan hükümetinin dikkatleri dağıtmaya ve Cumhuriyetçilere desteklemeye hizmet edeceğini” dile getirdi.

AMERİKA’YA ZOR SORULAR

1918 grip salgını ABD’de ortaya çıktı ve büyük bir insani felakete neden olmuştu. Bunun için kim suçlanmalı?

İlk AIDS enfeksiyonu da ABD’de ortaya çıktı ve dünya çapında 75 milyon insan hastalık kaparken 35 milyon insan hayatını kaybetti. Bunları kim telafi etmeli?

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

abd-merkez-bankasi-(fed),-politika-faizini-sabit-tuttu-–-sputnik-turkiye

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini sabit tuttu – Sputnik Türkiye

ligler-devam-edecek-mi?-kritik-gorusme-sonrasi-ilk-aciklama-–-demiroren-haber-ajansi

Ligler devam edecek mi? Kritik görüşme sonrası ilk açıklama – Demirören Haber Ajansı