in

ABD Başkanı Donald Trump: Çin virüsü kasten üretmedi ancak salgından sorumlu! – Haberler – Habertürk

abd-baskani-donald-trump:-cin-virusu-kasten-uretmedi-ancak-salgindan-sorumlu!-–-haberler-–-haberturk

HaberlerDünyaABD Başkanı Donald Trump: Çin virüsü kasten üretmedi ancak salgından sorumlu! – Haberler

ABONE OL

ABD Başkanı Donald Trump, Oval Ofis’te New York Post’a özel verdiği röportajında Kovid-19 salgınını ve ABD’nin dış politikasını değerlendirdi. Çin’i koronavirüsün küresel bir salgın haline gelmesinden sorumlu tutan Trump, “Çin virüsü kasten üretmedi” ifadelerini kullandı.

Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) küresel bir salgın haline gelmesinden Çin‘i sorumlu tuttu ancak Çin’in virüsü kasten üretmediğini savundu.

Trump, Oval Ofis’te New York Post’a verdiği özel röportajında, Kovid-19 salgınını ve ABD’nin dış politikasını değerlendirdi.

Virüsün küresel bir salgın haline gelmesinden Çin’i sorumlu tutan Trump, “İstihbarat raporlarından anlıyoruz ki, Çin’de kötü şeyler oldu. Bununla yüzleşelim. Çin, bunu (virüsü) kasten ortaya çıkarmadı ama virüs bir şekilde oradan (Vuhan) çıktı.” değerlendirmesinde bulundu.

“ÇİN İLE SAVAŞ HAKKINDA KONUŞMAK İSTEMİYORUM”

Daha önceki açıklamalarında Kovid-19’un Vuhan’daki bir laboratuvardan çıktığını savunan Trump, bu kez ton değiştirerek, “Virüs, Vuhan’da ortaya çıktı ama burası bir laboratuvar olmayabilir. Virüsün oradan çıkıp tüm dünyaya yayılmasına izin verilmemeliydi.” ifadesini kullandı.

Trump, Çin ile artan gerginliğin askeri bir müdahaleyle sonuçlanıp sonuçlanmayacağı sorusuna “Savaş hakkında konuşmak istemiyorum. Bu çok nahoş bir şey. Biliyorsunuz Çin ile birkaç ay önce ticaret anlaşması yaptık. Anlaşma sürecinde iki ülke ilişkileri hakkında büyük bir iyimserlik vardı. Sonra bu virüs ortaya çıktı.” yanıtını verdi.

“ABD’NİN BELKİ DE TARİHİNDE ALDIĞI EN KÖTÜ KARAR, ORTA DOĞU’YA GİRMEKTİ”

Kendisi başkan seçilmeseydi ABD’nin şu anda Kuzey Kore ile savaş halinde olacağını savunan Trump, eski ABD Başkanı George Bush’un Irak kararını da eleştirdi.

Trump, ABD’nin Irak, Afganistan ve Suriye’deki varlığını azalttıklarını vurgulayarak, “ABD’nin belki de tarihinde aldığı en kötü karar, Orta Doğu’ya girmekti. Her iki taraftan da milyonlarca insan öldü. Biz de 8 trilyon dolar harcadık.” diye konuştu.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

ic-haberler-cumhuriyet-meclisi-ekonomi,-maliye,-butce-ve-plan-komitesi-toplandi-–-kibris-postasi

İÇ HABERLER Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi toplandı – Kıbrıs Postası

tmmob’den,-cumhurbaskani-erdogan’a-yanit-–-haber3.com

TMMOB’den, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt – Haber3.com