in

5G ve Koronavirüs arasında bağlantı var mı? – CNN Türk

5g-ve-koronavirus-arasinda-baglanti-var-mi?-–-cnn-turk

08.04.2020 – 09:57 | Son Güncelleme:

Ecevit Bıktım

5G ve Koronavirüs arasında bağlantı var mı?

Koronavirüsün ortaya çıktığı günden beri gündemi meşgul eden komplo teorilerinden bir tanesi de 5G Koronavirüsün yayılmasına neden oluyor iddiaları oldu. Her ne kadar bazıları iddiaları komik bulsa bile özellikle İngilizler bu konuda biraz ciddi gibi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de bir grup komplo teorisyeni 5G şebeke ağlarını ateşe verdi. Ortaya çıkan bu tablo İngiltere’de anarşinin giderek yayılacağı ve daha sert sonuçların gündemi meşgul edeceği iddialarını güçlendirdi.

5G Koronavirüsün yayılması için herhangi bir neden oluşturmuyor. bu komplo teorileri bazı çevreler tarafından şiddet eylemlerine dönüşünce bilim insanları da açıklama yapmak zorunda kaldı. Ancak yine bir başka araştırmacı grup ise bunun mümkün olduğunu savunuyor.

Bildiğiniz üzere 5G haberleşme ağı Çin tarafından geliştirilen bir teknoloji. Komplo teorisyenlerinin iddialarını güçlendiren asıl konu ise bu teknolojinin ilk olarak Wuhan bölgesinde denenmiş olması. Ancak Japonya ve İran gibi ülkelerde bu teknolojinin kullanılmamış olmasına rağmen virüs ile mücadele etmesi iddiaları çürütür nitelikte. Ayrıca sadece bu ülkeler değil aynı zamanda 5G kullanmayan birçok bölgede de virüsün çok büyük bir hızla yayıldığını görmek mümkün.

Komplo teorisyenleri tarafından ortaya atılan bu iddiaya bazı hemşire ve sağlık çalışanları da katıldı. İngiltere’de yayın yapan Ofcom, yerel bir radyo istasyonu olan Uckfield FM’de bir hemşire aracılığıyla açıklama yaptı. 5G istasyonlarının bu virüsün dağılımı ile ilgili hızlandırıcı etki yapabileceği ifade edildi.


Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

3-mayis-dunya-basin-ozgurlugu-gunu-|-gundem-haberleri-–-haberturk

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü | Gündem Haberleri – Habertürk

salginin-vurdugu-belcika-normallesmeye-hazirlaniyor-–-sabah

Salgının vurduğu Belçika normalleşmeye hazırlanıyor – Sabah