in

31 ile giriş çıkışlar ne zaman açılacak? Özel araçla seyahat yasağı ne zaman bitecek? – Hürriyet

31-ile-giris-cikislar-ne-zaman-acilacak?-ozel-aracla-seyahat-yasagi-ne-zaman-bitecek?-–-hurriyet

Corona virüs önlemleri kapsamında “Şehir Giriş, Çıkış Tedbirleri” ek genelgesi İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlandı. Son dakika yayınlanan genelgeye göre, 31 ile giriş ve çıkışlar bir süre daha uzatıldı. Yeni genelge kapsamında bu gece saat 24.00’dan itibaren uzatılan süre geçerli olacak. Son dakika açıklamayla beraber vatandaşlar, özel araçla yolculuk yasağı uzatıldı mı? sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Peki, 31 ilde şehirler arası seyahat yasağı ne zaman kalkacak? Hangi illerde seyahat yasağı var? İşte, seyahat yasağının uzatıldığı süre ve İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgenin detayları…

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN YENİ GENELGE

Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgede fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısını tüm Dünyada hızlı şekilde yükselten Koronavirüs (Kovid-19) salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanmasının önemi vurgulandı.

Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ile tedavi gereksinimi artırarak; toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacağına dikkat çekildi.

class=’cf’>

Genelgede, 03.04.2020 tarihli Bakanlık genelgesi ile Büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak ilinden kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş/çıkışların 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 24:00’e kadar kısıtlandığı/yasaklandığı, sürenin bu gece itibariyle sona ereceğine hatırlardı. Ancak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de salgın hastalık tehdidi devam ettiği belirtilen yeni genelgede bu salgının/bulaşının halk sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma bakımından alınan tedbirlerin devam etmesine yönelik Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığının yaptığı öneriler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda; büyükşehir statüsündeki illerde ve Zonguldak ilinde şehir giriş-çıkış sınırlaması/yasaklamasının devam etmesinin uygun olduğu kararlaştırıldığı belirtildi.

HANGİ İLLERDE SEYAHAT YASAĞI VAR?

Bu kapsamda;

1- Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak ili için; il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 24.00’den itibaren 15 günlük süre için geçici olarak durdurulacak.

2- Bu illerde yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca illerinde kalmaları esas olacak.

SEYAHAT KISITLAMASI NE ZAMAN BİTECEK ?

class=’cf’>

3- Belirtilen illere giriş-çıkış kısıtlamasının daha önceki genelgelerle belirlenen usul ve esaslar ile istisnalar 18 Nisan Cumartesi günü saat 24:00’den sonra da geçerli olacak.

Bakanlık valiliklere gönderdiği genelgede söz konusu tedbirlere ilişkin Valiler/Kaymakamlar tarafından ilgili mevzuatı uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmamasını istedi.

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.

Ne Düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

istanbul-valisi-yerlikaya’dan-seyahat-izin-belgesi-kapsamina-iliskin-aciklama-–-anadolu-ajansi

İstanbul Valisi Yerlikaya’dan seyahat izin belgesi kapsamına ilişkin açıklama – Anadolu Ajansı

seyahat-izin-belgesi-alma-sirasinda-sosyal-mesafe-yok-–-ntv

Seyahat izin belgesi alma sırasında sosyal mesafe yok – NTV